Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Σούπερ ΑΡΗΣ, νίκησε τον Παμβοχαϊκό

«Ζωντανός» στο «κυνήγι» της 4ης θέσης παρέμεινε ο ΑΡΗΣ, που έπαιζε σήμερα το τελευταίο του χαρτί κόντρα στον Παμβοχαϊκό, τον οποίο και νίκησε με 3-1 σετ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με τους «κίτρινους», ωστόσο, να υποπίπτουν σε λίγα λάθη και να δείχνουν αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους. Στο 1ο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4 και 16-10, για να φτάσουν εύκολα στο 1-0. Στο 2ο σετ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να κάνουν γρήγορα το 1-1 στο παιχνίδι, αφού πήραν εξ΄ αρχής προβάδισμα (4-8 και 10-21).

Το 3ο σετ παρουσίασε παρόμοια εικόνα με το πρώτο, με το σύνολο του Γιώργου Γιάτση να επιβάλλει τον ρυθμό του και να μην δυσκολευτεί να κάνει το 2-1, προηγούμενο νωρίτερα με 16-10 και 21-14.

Στο 4ο και τελευταίο σετ, που ήταν πιο αμφίρροπο συγκριτικά με τα προηγούμενα, ο ΑΡΗΣ ήταν αυτός που είχε ένα προβάδισμα 3-5 πόντων, με τους παίκτες του Παμβοχαϊκού να φέρνουν το ματς στα ίσα (21-21), «τρέχοντας» ένα σερί 0-4, για να προσπεράσουν τελικά με 21-22. Ωστόσο, οι «κίτρινοι», δείχνοντας ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία, και έχοντας πρωταγωνιστή τον Κυριακίδη έκαναν αυτοί με τη σειρά τους ένα σερί 4-0 και πήραν τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα σετ: 25-22, 15-25, 25-16, 25-22

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 16 (13/24, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υποδοχή), Γκιρτζίκης 8 (7/9, 1 λασσος), Χαριτωνίδης 4 (1/2, 3 άσσοι), Κιόσης 3 (2/7, 1 μπλοκ), Τζελάτης 17 (15/31, α μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 12 (11/16, 1 μπλοκ, 73% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-69% υπ. - 56% άριστες), Ντίνας 4 (1/5, 3 μπλοκ), Ωρολογάς 2 (2/3), Τσομπάνογλου.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 11 (10/17, 1 άσσος, 48% υπ.), Καλντέιρα 15 (10/26, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 60% υπ.), Τερζής 2 (2/6), Καραγιάννης 10 (6/8, 4 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 15 (13/29, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 10 (6/7, 4 μπλοκ / Δημητρακόπουλος (λ. - 36% υπ., 18% άριστες), Μπάκας, Παπαδόπουλος, Κατσανεβάκης.

Γιάτσης: «Δώσαμε άγρια ομορφιά στο πρωτάθλημα»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του ΑΡΗ, Γιώργος Γιάτσης, στάθηκε στο ότι: «Ήταν μία σημαντική νίκη, μετά από μία πολύ δύσκολη εβδομάδα. Ωστόσο, καταφέραμε να πιάσουμε καλή απόδοση σχεδόν καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα και να πάρουμε εμείς τη νίκη. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, που μπόρεσαν να ξεπεράσουν τα διάφορα προβλήματα, που είχαμε και να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό», για να προσθέσει, λέγοντας: «Με τη νίκη αυτή, μείναμε ‘ζωντανοί’ στο κυνήγι της τετράδας υπό προϋποθέσεις και δώσαμε μία άγρια ομορφιά στο πρωτάθλημα. Οι διαφορές με τις υπόλοιπες ομάδες, που έχουν τον ίδιο στόχο είναι μικρές και θα πρέπει να έχεις καλή απόδοση για να καταφέρνεις να κερδίζεις».