Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Άντεξε ένα ημίχρονο o Άρης

Σε έναν τελικό που δεν έπρεπε να ξεκινήσει, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη με 90-53 και στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδας για το 2014.

Σε τελικό-ντροπή εξελίχθηκε ο αγώνας στα "Δύο Αοράκια", ανάμεσα στον Άρη και Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" σε αγαστή συνεργασία με την ΕΟΚ "πρασίνισαν" το γήπεδο με τη συνδρομή της ΕΛ.Α.Σ. Το κλειστό γήπεδο του Ηρακλείου ήταν γεμάτο με οπαδούς του ΠΑΟ που φορούσαν διακριτικά ενώ υπήρξε ένταση μεταξύ των φιλάθλων πριν την έναρξη του τελικού.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Άρης μπήκε συγκεντρωμένος στο παρκέ και όντας εύστοχος προβλημάτισε τον Παναθηναϊκό. Το σκορ πήγαινε ψηλά κάτι που φαινομενικά δε βόλευε την ομάδα του Μίνιτς, όμως Μποχωρίδης και Βεζένκοφ σκόραραν με άνεση και με 3 τρίποντα οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν 13-15 στο 7'. Όμως κόλλησαν» για ένα δίλεπτο και ο ΠΑΟ πέρασε με 18-15. Ο Άρης ισοφάρισε 18-18 και το δεκάλεπτο έληξε στο 20-18.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 25-18 περιορίζοντας τον Άρη στην άμυνα, όμως πέντε σερί πόντοι του Πελεκάνου και ένα καλάθι του Αθηναίου έφεραν το ματς πάλι στα ίσια (25-25), στο 14'. Και δεν περιορίστηκε εκεί. Ο Αθηναίου πήρε μπρος, Μποχωρίδης, Βεζένκοφ συνέχισαν το βιολί τους και στο 18' χάρισαν διαφορά 5 πόντων (33-38) στην ομάδα τους η οποία πέτυχε 20 πόντους σε 18 λεπτά. Ο ΠΑΟ έβρισκε λύσεις από τον Κάρι και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο στο 40-40.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στον Παναθηναϊκό. Με 8 πόντους του Φώτση η ομάδα του Πεδουλάκη έκανε σερί 15-0 και προηγήθηκε 55-40. Ο Άρης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 24' και με καλάθια του Λάσμε οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα σ' αυτά τα επίπεδα (62-46). Ο Ματσιούλις άρχισε να πυροβολεί από την πλευρά του και ο ΠΑΟ έφτασε στο +28 στο 30', πετυχαίνοντας 35 πόντους στην 3η περίοδο (75-47).

Τα πάντα είχαν κριθεί. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου δεν παίχτηκε μπάσκετ (78-48 στο 33'), οι ρυθμοί έπεσαν και άπαντες περίμεναν τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8(2), Κάρι 17(3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11(3), Ούκιτς 6, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7(1), Παππάς 7(1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13(3).

ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12(2), Χαντ, Πελεκάνος 9(1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9(1), Μούρτος 5, Αθηναίου 10(1).