Τρίτη 4 Φεβρουαρίου 2014

"Κλοπή" και ήττα 3-2 στην Αλεξανδρούπολη

Την ήττα με 3-2 σετ και τον αποκλεισμό στη φάση των "16" του κυπέλλου γνώρισε ο Άρης στην Αλεξανδρούπολη από τον Εθνικό. Ο Άρης κοίταξε στα μάτια τον πρωτοπόρο στο πρωτάθλημα, αλλά τελικά ελέω διαιτησίας έχασε με 3-2 σετ.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το γεγονός ότι γύρισαν το παιχνίδι από 2-1 σετ δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση καθώς εκτός από την ομάδα του Εθνικού είχαν να αντιμετωπίσουν και τη διαιτησία η οποία ειδικά στο τάι μπρέικ έστειλε την Αλεξανδρούπολη στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ψυχωμένος και αποφασισμένος μπήκε ο Αρης στο πρώτο σετ της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Σπύρου Φίνου πήραν από την αρχή το προβάδισμα, έφτασαν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) και παρά το γεγονός ότι ο Εθνικός ισορρόπησε και μέχρι τα μισά του σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (16-16),  ο Αρης πάτησε γκάζι έχτισε μία διαφορά τριών πόντων και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-22.

«Μπλακ άουτ» έπαθε ο Αρης στο δεύτερο σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το γεγονός ότι πήραν κεφάλι από τους πρώτους πόντους και βρέθηκαν να προηγούνται με 16-12 βγήκαν εκτός ρυθμού ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του αντιπάλου του και με ένα σερί 6-0 μετέτρεψε το 18-18 σε 24-18 και πήρε το σετ με 25-20.

Σα να μη μπήκε ποτέ ο Αρης στο τρίτο σετ της αναμέτρησης. Ο Εθνικός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 2-1 καθώς εκμεταλλεύτηκε την άσχημη υποδοχή των φιλοξενούμενων. Το σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης το κατέκτησε με 25-18.

Νωθρός μπήκε ο Αρης και στο τέταρτο σετ. Ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό προηγήθηκε με 6-2, 11-7, 16-9. Κάπου εκεί μίλησες η Αρειανή ψυχή. Με το Κυριακίδη στο σέρβις ο Αρης μείωσε στους τέσσερις (17-13) και με καρφί του Αρμενάκη στους δύο (18-16).  Άουτ επίθεση του Εθνικού έστειλε τη διαφορά στον πόντο (18-17). Άσσος του Θάνου Ντίνα έφερε το παιχνίδι στα ίσα και το παιχνίδι ξαναπήρε φωτιά. Ο Εθνικός ξαναπάτησε γκάζι και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (21-18). Με τον Αρμενάκη στο σέρβις ο Αρης ισοφάρισε σε 21-21. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 24-24. Επίθεση του Κυριακίδη έκανε το 25-24, με τον Αρη να παίρνει το σετ με επίθεση του Αρμενάκη και μπλοκ άουτ των γηπεδούχων.

Στο τάι μπρέικ παρά το  γεγονός ότι ο Αρης έφτασε τρεις φορές στο ματς πόιντ δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Η ομάδα έχει φρικτά παράπονα από τη διαιτησία ειδικά στο 13-11 και στο 14-12 με τις αποφάσεις του οι διαιτητές διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα και έγιναν οι αρνητικοί πρωταγωνιστές της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, ο Άρης διαμαρτύρεται στο 13-11 για τον Άρη στο 5ο σετ όταν ο Κυριακίδης έκανε επίθεση και χρεώθηκε με «υπέρβαση». Στο 14-12 για τον Άρη δόθηκε μπλοκ άουτ στον Ράιτς με τους Θεσσαλονικείς να διαμαρτύρονται για «άουτ». Ο αγώνας τελείωσε με άσσο του Ράιτς.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 25-18, 24,26, 19-17

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 29 (20-49 επ, 4 άσσοι, 5 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 23 (13/33 επ, 8 άσσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ - 57% άριστες), Αγγελόπουλος, 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Ανέστης Δαλακούρας 8 (6/25 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 46% άριστες), Ανδρεάδης 12 (4/12 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Δαρίθδης (λ, 40% υπ - 35% άριστες), Κώστας Δαλακούρας 1 (1 άσσος), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Κασαμπαλής

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 12 (8/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ - 55% άριστες), Ντίνας 11 (5/7 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 8 (8/22 επ), Χαριτωνίδης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (1/7 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 29 (25/48 επ, 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ - 56% άριστες), Τσομπάνογλου (λ, 100% υπ - 50% άριστες), Χατζηπαραδείσης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 1 (1/1 επ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/2 επ)

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 16 άσσους, 50 επιθέσεις, 23 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ιωαννίδης.