Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

Σούπερ άμυνα, άνετη νίκη (75-64)

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Άρης πέτυχε την πρώτη του άνετη νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τον Ηλυσιακό με 75-64.

Οι «κίτρινοι» περιόρισαν τα ατού των φιλοξενούμενων και περισσότερο τον Στέφενς τον οποίο ο Πελεκάνος «έβγαλε εκτός αγώνα» νωρίς. Ο έμπειρος φόργουορντ του Άρη είχε πολύ καλή απόδοση, ενώ «φωτιά«» πήρε στο δεύτερο μέρος ο Αθηναίου με 16 πόντους (τους 11 στην τρίτη περίοδο).

Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε κεφάτος (5π.) και ο Άρης προηγήθηκε με 7-4, όμως δεν κατάφερε να πάρει διαφορά αφού ο Ηλυσιακός έπαιζε καλή άμυνα και βρήκε λύσεις με τους ψηλούς του. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 12-14, πριν το 18-18 του δεκαλέπτου.

Ο Άρης έκανε την άμυνά του... τανάλια και κράτησε για 4.5 λεπτά άποντο τον Ηλυσιακό. Αν μάλιστα δεν έχανε αρκετά εύκολα καλάθια θα μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο από το 24-18. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να είναι κακοί επιθετικά και ο Ηλυσιακός πέρασε νε 26-27 στο 17'. Ο Άρης έβγαλε μερικές καλές άμυνες και με 7 σερί πόντους του Πελεκάνου πέρασε 36-31, πριν το 36-33 του ημιχρόνου. Αν ήταν πιο εύστοχη (12/29 σουτ) η ομάδα του Αγγέλου θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη διαφορά.

Η άμυνα του Άρη ήταν καλή στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου αλλά κάποια παιδαριώδη λάθη (3 πάσες άουτ από Χαρίση, Σαρικόπουλο πάλι δεν του επέτρεψε να πάρει διαφορά ασφαλείας (43-39). Ο Αθηναίου με 7 πόντους έδωσε λύσεις και για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9 πόντους (50-41). Το τρίποντο του Μούρτου στο 28' έγραψε το 53-41. Ο Αθηναίου ήταν ασταμάτητος και φτάνοντας στους 11 πόντους στο τρίτυο δεκάλεπτο έδωσε στον Άρη αέρα 15 πόντων (59-44) στο 30'΄.

Ο Αθηναίου συνέχισε το... βιολί του και με 5 σερί πόντους έγραψε το 64-47 στο 32'. Η διαφορά έφτασε στους 19 (68-49) με τον Ασημακόπουλο να προσφέρει επιθετικά και ο Άρης δεν ξανακοίταξε πίσω. Στο τέλος χαλάρωσε και ο Ηλυσιακός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-31, 59-44, 75-64.

ΑΡΗΣ: Μπόχωρίδης 2 (4ασ.), Χαντ (0/4τρ., 5ασ.), Πελεκάνος 15 (1τρ., 11ρ.), Γκίκας 3 (1), Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 10 (2τρ., 8ρ.), Σαρικόπουλος 3 (7ρ.), Αθηναίου 19 (4/5τρ.).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καυκής 4, Αντωνάκης 11, Σμιθ 3, Χατζής 2, Ζούμπος, Δορκοφίκης 9 (1), Στέφενς, Βαβάτσικος, Ιωάννου 5, Τζουγκαράκης, Μποντζ 15, Άντερσον 15 (1).