Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2013

Ήττα με 3-0 και επειγόντως ενίσχυση

Μετά την ήττα το περασμένο Σάββατο στο τάι μπρέικ κόντρα στην Κηφισιά, ο Άρης ήθελε να πετύχει το πρώτο του τρίποντο για φέτος, κάνοντας την «έκπληξη» στου Ρέντη κόντρα στον πρωταθλητή Ελλάδας Ολυμπιακό αλλά δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 3-0.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 3-0 στο Ρέντη για την 6η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης γνώρισε την 5η ήττα του σε 6 άγώνες.

Ο Ολυμπιακός είχε όπλο το σερβίς αλλά και σταθερή υποδοχή που έδωσε την ευκαιρία στον Μαρούλη να παίξει με τον Γιούρισιτς. Ο Καζάζης έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του ενώ ο Άρης που είναι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας χωρίς ξένο αθλητή στη σύνθεση του αντέδρασε μόνο στο 3ο σετ όταν από την αρχή προηγήθηκε με 1-2 πόντους διαφορά.

Η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ προηγήθηκε με 21-19 αλλά ο άσσος του Γιούρισιτς και η επίθεση του Κοκκινάκη έφεραν την ισοφάριση 21-21. Ο Γιούρισιτς συνέχισε να πιέζει στο σερβίς και ανέβασε το σερί σε 4-0 για το 23-21.

Ο Άρης απάντησε με σερί 3-0 χάρις τα σερβίς του Ντίνα ο οποίος και με άσσο έφερε την ομάδα του σε σετ μπολ. Η είσοδος του Κουρνέτα βοήθησε τον Ολυμπιακό καθώς ο έμπειρος πασαδόρος με άσσο έφερε τον Ολυμπιακό στο 25-24, ο Γιούρισιτς έχασε ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα καθώς σε κόντρα επίθεση κάρφωσε άουτ (25-25). Ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Αρμενάκη και πρώτο χρόνο του Γιούρισιτς.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αγγελίδης

Διακύμανση
1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-19
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-15
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 27-25

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-15, 27-25)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν: 3 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δ.) Χριστοφιδέλης 5 (4/8 επ., 80%/40% υπ., 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1/2 επ.), Γιούρισιτς 9 (8/10 επ., 1 ασος), Καλντεϊρα 6 (3/7 επ., 50%/40% υπ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (10/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου  (λ. - 89%υπ., άριστες 56% υπ.) (Παπαδόπουλος  4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 ασος), Βολουδάκης, Κοκκινάκης  5 (5/11 επ., 71%/57% επ.).

ΑΡΗΣ (Κράβαρικ): Κυριακίδης 4 (4/9 επ., 50%, 21% υπ.), Ντίνας 9 (3/5 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Παπαδημητρίου Θ. 7 (7/13 επ., 30%/4%), Χαριτωνίδης 1 (1 άσος), Γάτσης 4 (4/6 επ.), Αρμενάκης 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς (λ) (55%/45% υπ.) (Ναζίρης, Ίλιτς 3 (3/9 επ.), Χατζηπαραδείσης 2 (1 άσος, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε:

«Ο στόχος ήταν η νίκη, οι τρεις πόντοι σε συνδυασμό με το καλό παιχνίδι. Καταφέραμε πήραμε τους τρεις πόντους. Στα δυο πρώτα σετ ήμασταν αρκετά καλοί αλλά στο τρίτο κάναμε κάποια λάθη που δεν επιτρέπονται. Πρέπει η δουλειά που κάνουμε στις προπονήσεις να αποτυπώνεται μέσα στο γήπεδο και τα λάθη που έγιναν στο τρίτο σετ δεν ταιριάζουν στον Ολυμπιακό. Συνεχίζουμε κρατώντας τα θετικά και τα αρνητικά. Θέλω να αφιερώσω τη νίκη στον Γιώργο Περσιανλή που έφυγε τόσο πρόωρα από τη ζωή».

Ο προπονητής του Άρη Αντρέι Κράβαρικ δήλωσε:

«Δεν μπορώ να θυμηθώ ένα καλό στοιχείο που δείξαμε στο σημερινό παιχνίδι. Στο τρίτο σετ που πηγαίναμε πόντο- πόντο, ήταν καθαρά θέμα που είχε βγάλει ο προπονητής του Ολυμπιακού τους βασικούς παίχτες και έβαλε τους αναπληρωματικούς. Όπως έβλεπε εδώ πέρα ο κόσμος το γήπεδο, Με αυτή την επίδοση των παιχτών, θα μπορούσαμε να πέσουμε και στην Α2. Δεν είναι αυτό πρόσωπο μίας ομάδα που παίζει στην Α1, δεν είναι δυστυχώς. Λυπάμαι και ντρέπομαι γι'αυτό. Δεν ξέρω πιο θα είναι το μέλλον του Άρη. Άμεσα θα πρέπει να βρεθεί κάποιος ξένος ακραίος για να συμπληρώσει την ομάδα μας και φυσικά βλέπουμε τον Δεκέμβριο για άλλες λύσεις. Ότι θα γίνουν αλλαγές είναι σίγουρο. Θα είναι αλλαγές στο προπονητικό τιμ, στους παίχτες αυτό δεν το ξέρω».

Η ομάδα χρειάζεται όπως φαίνεται άμεση ενίσχυση αν δε θέλει να μπει σε περιπέτειες. Ο αρχικός στόχος για τετράδα, μάλιστα, φαίνεται ότι έχει απομακρυνθεί.