Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2013

"Αυτοκράτορας" στη Δράμα!

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας και με τον κόσμο του στο πλευρό του, ο Άρης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ, αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΚΑΟΔ στο «Δ. Κραχτίδης».

O "Aυτοκράτορας" του ελληνικού μπάσκετ πραγματοποίησε άλλη μία... επαγγελματική εμφάνιση, αρχίζοντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 58-66.

Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως ο Άρης με σουτ από τη γραμμή των τριών πόντων διατηρήθηκε κοντά στο σκορ, προσπαθώντας να ελέγξει το παιχνίδι. Το πρώτο δεκάλεπτο με αυτόν τον τρόπο έκλεισε με οριακό προβάδισμα του ΚΑΟΔ (18-17).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Άρης κατάφερε να περάσει μπροστά, έπειτα από καλάθι του Μιχάλη Πελεκάνου, όμως ο ΚΑΟΔ με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να ανεβάζει την απόδοση του κατάφερε να προηγηθεί και να κλείσει το ημίχρονο με 33-28, ύστερα από καλάθι του Έλληνα παίκτη.

Ο Άρης έκανε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, πέρασε μπροστά και πήρε μία σημαντική νίκη. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Mιχάλης Πελεκάνος. Ο Έλληνας φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους (0/1β., 3/5διπ., 3/7τρ.) και 3 κλεψίματα, ενώ και ο νεαρός Γκίκας βοήθησε σημαντικά την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου. Από τον ηττημένο ΚΑΟΔ ο Λίνος Χρυσικόπουλος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-28, 45-48, 58-66.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 3 (4ρ.), Τσόβιτς 6, Τζόουνς 2, Πολκ 8, Βον 8 (5ρ.), Μάρκοβιτς 5 (8ρ.), Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 7, Ζάρας 2, Μπένας, Χρυσικόπουλος 13 (4ρ., 2κλ., 5λ.).

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 9 (7ρ.), Πελεκάνος 15 (3/5δπ., 3/7τρ., 3κλ.), Γκίκας 11 (1/4δπ., 3/4τρ.), Τσακαλέρης 10 (4/9β., 3/5δπ.), Ασημακόπουλος 2 (4ρ., 3ασ., 2κλ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 7 (2/4δπ., 1/3τρ., 6ρ., 2ασ.), Μούρτος 7 (2/2δπ., 1/2τρ., 5ρ.), Αθηναίου.