Πέμπτη 8 Μαΐου 2014

Nέα συντριβή και... διακοπές

Πρόωρα για διακοπές πήγε ο Άρης καθώς σήμερα ηττήθηκε με βαρύ σκορ (59-74) από τον Ολυμπιακό στο Nick Galis Hall.

O Άρης, χωρίς το Βεζένκοφ, αποχαιρέτησε τη φετινή σεζόν, με τον Ολυμπιακό να κερδίσει με 59-74 στο Nick Galis Hall και να παίρνει την πρόκριση στο β' γύρο των πλέι οφ. Αυτό που έμεινε από ένα κακό ματς ήταν το χειροκρότημα του κόσμου στους παίκτες του Μίλαν Μίνιτς μετά το τέλος του αγώνα.

Ο Άρης είχε πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι από το ξεκίνημα και οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 15/38 δίποντα και 5/21 τρίποντα, χωρίς να καταφέρουν να βρουν λύσεις απέναντι στη δυνατή άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Ο Άρης είχε δυστοκία από το ξεκίνημα. Με τον Σπανούλη κεφάτο και τον Μάντζαρη να σημειώνει δύο τρίποντα, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 8-9 σε 8-17 στο δεκάλεπτο.

Οι «κίτρινοι» δεν μπορούσαν να σκοράρουν, αλλά κακοί ήταν και οι «ερυθρόλευκοι». Στο 15' το σκορ ήταν 13-22 και ο Άρης μείωσε σε 18-24, αλλά ως εκεί. Ο Πρίντεζης πέτυχε 8 σερί πόντους και κράτησε τον Ολυμπιακό ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο στο 26-36.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με... τετράποντο του Μποχωρίδη μείωσε 32-38. Ο Περπέρογλου έδωσε λύσεις στους φιλοξενούμενους (32-42) και έξι σερί πόντοι του Σπανούλη τους έφεραν στο +15 (33-48) αφού ο Άρης ξανακόλλησε επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +22 (34-56), πριν το 40-59 του 30'.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Λαρεντζάκης έδωσε κάποιες λύσεις στον Άρη αλλά η διαφοιρά είχε παγιωθεί στα επίπεδα των 15-20 πόντων. Οι «κίτρινοι» μετέτρεψαν το 54-74 σε 59-74 και το ματς έληξε με τους παίκτες του Μίνιτς να χειροκροτούνται από τον κόσμο που παραβρέθηκε στο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 26-36, 40-59, 59-74.