Κυριακή 27 Απριλίου 2014

«Σώθηκε» και μαθηματικά ο Άρης! (pics)

Τον Παναθηναϊκό υποδέχθηκε σήμερα ο Άρης στη Μίκρα θέλοντας νίκη χωρίς απώλεια βαθμού με την οποία θα εξασφάλιζε και μαθηματικά την παραμονή του στη Volleyleague ΟΠΑΠ. Ένας στόχος που σίγουρα δεν αρμόζει στην ιστορία και το όνομα της ομάδας. Tελικά, η ομάδα του Σπύρου Φίνου τα κατάφερε κερδίζοντας με 3-1 σετ.

Εικοσιπέντε λεπτά χρειάστηκαν για να κατακτήσει ο Αρης το πρώτο σετ. Οι παίκτες του Σπύρου Φίνου από τους πρώτους πόντους πήραν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος, φτάνοντας εύκολα στο 25-17.

Με την έναρξη του δευτέρου σετ ο Αρης πήρε και πάλι το προβάδισμα (7-4, 11-8, 13-10). Λάθος επιθετικές επιλογές των «κιτρινόμαυρων» έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να καταφέρει να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, να προηγηθεί με 18-17 και τελικά να πάρει το σετ με 25-20, διαμορφώνοντας το 1-1 στα σετ.

Αποφασισμένος μπήκε ο Αρης στο τρίτο σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν 6-3, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 8-6, όμως ο Αρης δεν είχε διάθεση να περιπλέξει την κατάσταση. «Έχτισε» διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και το +9 (21-12) και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-16.

Σίφουνας ο Αρης στο τέταρτο σετ έκανε το καθήκον του, έφτασε με μεγάλη διαφορά υπέρ του στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-2), διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (10-6, 15-10, 20-15) και τελικά πήρε το σετ με 25-20.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-14, 19-21, 20-25
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-12, 25-16
4ο σετ: 8-2, 16-11, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-20, 25-16, 25-19)

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 10 (8/15 επ, 2 μπλοκ, 77% υπ - 27% άριστες), Ντινας 11 (3/6 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (14/26 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (10/13 επ, 1 μπλοκ, 85% υπ - 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 92% υπ - 54% άριστες), Παπαδημητρίου 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ, 92% υπ - 23% άριστες), Τσομπάνογλου, Ίλις 1 (1/1 επ), Χατζηπαραδείσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 17 (11/25 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 94% υπ - 36% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/2 επ), Αμορόσο 2 (2 μπλοκ), Μουρ 5 (3/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 18 (17/35 επ, 1 άσσος), Καρυπίδης 9 (9/19 επ, 96% υπ - 38% άριστες) / Κουρούπης (λ, 75% υπ - 50% άριστες), Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ)

Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα με τον Παναθηναϊκό ο προπονητής του Άρη Σπύρος Φίνος δήλωσε:

«Έγινε ένα παιχνίδι στο οποίο η πίεση ήταν από τη δική μας πλευρά. Κάναμε πολλά λάθη που ευτυχώς δε μας στοίχησαν. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Τους εμπιστεύτηκα και με εμπιστεύτηκαν και μάλιστα για δύο φορές την ίδια σεζόν. Ο Αρης αξίζει όχι απλά να είναι στη μεγάλη κατηγορία αλλά να πρωταγωνιστεί. Αυτό το χρειάζεται και η Λίγκα, η πόλη και το αξίζουν οι φίλαθλοί του. Συγχαρητήρια στη Λίγκα για το πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα που έχει γίνει μέχρι τώρα. Θυμίζω ότι στην κανονική σεζόν οι ομάδες του φάιναλ φορ πέρασαν όλες από την κορυφή. Στον όμιλο 5-8 το Ευρωπαϊκό εισιτήριο αλλά  και στα πλέι άουτ η παραμονή, που άδικα συμμετείχαμε, κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Συγχαρητήρια και στο κομμάτι της διαιτησίας και την ηγεσία της. Οι διαιτητές μας έχουν ανεβάσει το επίπεδο τους σε Ελλάδα και Ευρώπη. Τέλος ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο μας ότι και να πούμε γι αυτόν είναι λίγο».

Όπως ενημέρωσε ο Α.Σ. ένας εκ των χορηγών του τμήματος, "Κριτσίμης-κόσμημα", πρόσφερε ένα κόσμημα στον αρχηγό της ομάδας, Γιάννη Κυριακίδη.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης: «Τέλος καλό, όλα καλά. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να τελειώσουμε με νίκη τις υποχρεώσεις μας στον πλέι άουτ όμιλο αλλά αυτό θα το ξεχάσουμε γρήγορα. Αυτό που θα σκεφτόμαστε θα είναι ο άθλος της παραμονής. Δεν είχαμε ενέργεια. Δε νομίζω πως θα γίνουν οι αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής. Προσωπικά θα επιστρέψω Θεσσαλονίκη για να αρχίσω δουλειά με την Εθνική γυναικών κι αν χρειαστεί ο αγώνας με τη Νίκη θα τα ξαναπούμε για τελευταία φορά στο Αιγίνιο».

Στο άλλο παιχνίδι της διαδικασίας των πλέι άουτ η Παναχαϊκή νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ αλλά την ακολούθησε στην Α2 κατηγορία. Η Επιτροπή πρωταθλήματος της ΕΣΑΠ θα αποφασίσει τη Δευτέρα εάν θα γίνουν οι αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής καθώς όλες οι ομάδες είναι αδιάφορες.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ (Mετά το πέρας της 5ης αγωνιστικής)