Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

Ένα βήμα από τα πλέι άουτ ο Άρης!

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Άρης απέναντι στην ΑΕΚ στο κλειστό της Γλυφάδας κάνοντας και πλέον είναι ένα βήμα από τα πλέι άουτ.

Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και ήταν μπροστά στο σκορ αλλά στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ η ΑΕΚ πήρε τα ηνία και γύρισε την εις βάρος της κατάσταση (8-7). Στη συνέχεια πήρε τα ηνία του ματς πήγε με +3 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άoυτ (16-13) και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τον Άρη, κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21.

Το δεύτερο σετ, ήταν το πιο αμφίρροπο της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να ξεκινά δυνατά και να έχει την πρωτοπορία στο σκοράρισμα (8-5, 16-11, 21-16). Ο Άρης όμως αντέδρασε και μείωσε σε 24-23, ισοφάρισε σε 24-24. Τελικά, η ομάδα της ΑΕΚ κέρδισε το σετ με 26-24 έκανε το 2-0 σετ και έβαλε στέρεες βάσεις για τη νίκη.

Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Άρη να έχει αποδεχτεί την ήττα και να μη γίνεται επικίνδυνος σε κανένα σημείο. Η ΑΕΚ ήταν μπροστά με σκορ ασφαλείας σε όλο το σετ (8-4, 16-9, 20-16) και έκανε το 3-0 σετ με σχετική ευκολία με 25-17.

Αυτή η ήττα απομακρύνει ακόμα περισσότερο τον Άρη από το στόχο της παραμονής στην κατηγορία καθώς βρίσκεται πλέον μία ανάσα από τα πλέι άουτ!

Τα σετ: 25-21, 26-24, 25-17

H εξέλιξη του αγώνα

1o σετ: 0-1 άουτ επίθεση από το Ρουμελιωτάκη, 0-2 άσσος από τον Γκόρτσανιουκ, 1-2 μπλοκ άουτ του Κυριακίδη στην επίθεση του Παγιάν, 2-2 άσσος από τον Κρέτση, 2-3 καρφί από τον Αρμενάκη, 3-3 μπλοκ άουτ του Γάτση στην επίθεση του Παγιάν, 3-4 φιλέ σερβίς από το Ρουμελιωτάκη, 4-4 πρώτος χρόνος από τον Τόρρες, 4-5 καρφί από τον Κυριακίδη, 5-5 καρφί από τον Παγιάν, 5-6 άουτ σερβίς από τον Παγιάν, 6-6 μπλοκ άουτ του Γάτση στην επίθεση του Μαντέκα, 6-7 πρώτος χρόνος από τον Ντίνα, 7-7 άουτ σέρβις από τον Αρμενάκη, 8-7 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, 8-8 αντένα από τον Τόρρες, 9-8 καρφί από τον Παγιάν, 9-9 μπλοκ του Κυριακίδη στον Τόρρες, 10-9 καρφί από τον Παγιάν, 10-10 επίθεση από τον Αρμενάκη και μπάλα στο ταβάνι από το Ρουμελιωτάκη, 11-10 καρφί από το Μαντέκα, 11-11 άουτ σέρβις από τον Τόρρες, 12-11 καρφί από τον Παγιάν, 13-11 άσσος από τον Παγιάν, (τάιμ άουτ από τον Άρη), 14-11, 14-12 φιλέ σερβίς από τον Παγιάν, 15-12 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, 15-13 μπλοκ άουτ από τον Κρέτση, 16-13 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, 16-14 από τον Ντίνα, 17-14 μπλοκ του Τόρρες στον Αρμενάκη, (Παπαδημητρίου αντί Γκόρτσανιουκ), 18-14 μπλοκ του Παγιάν στον Κυριακίδη, 19-14 μπλοκ του Τόρρες στον Κυριακίδη, (τάιμ άουτ από τον Άρη), 20-14 άουτ επίθεση από τον Αρμενάκη, 20-15 πρώτος χρόνος από τον Ντίνα, 21-15 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, 21-16 υπέρβαση από τον Τόρρες, 22-16 μπλοκ άουτ του Αρμενάκη στην επίθεση του Μαντέκα, 22-17 πλασέ από τον Κυριακίδη, (Γκόρτσανιουκ αντί Παπαδημητρίου) (Αχιλλεόπουλος αντί Γκούζντα) 22-18 μπλοκ του Γάτση στο Μαντέκα,  22-19 άσσος από τον Κυριακίδη, 23-19 μπλοκ άουτ του Γάτση στην επίθεση του Παγιάν, (Παπαδόπολος αντί Κρέτση και Νοβοσέλατς αντί Παγιάν), 23-20 καρφί από τον Αρμενάκη, (Χατζηπαραδείσης αντί Γάτση), 24-20 καρφί από το Μαντέκα, 24-21 μπλοκ άουτ Παπαδόπουλου στον Γκόρτσανιουκ, (Ντάμποβιτς αντί Χαριτωνίδη), 25-21 Ρουμελιωτάκης σε 29'.

2ο σετ: 0-1 μπλοκ άουτ από τον Τόρρες, 1-1 πλασέ από τον Τόρρες, 2-1 μπλοκ του Τόρρες στο Γάτση, 3-1 από το Μαντέκα, 4-1 μπλοκ Μαντέκα στον Κυριακίδη, 4-2 φιλέ σέρβις από το Ρουμελιωτάκη, 4-3 άσσος από τον Κυριακίδη, 5-3 φιλέ σερβίς από τον Κυριακίδη, 6-3, 6-4 (Χατζηπαραδείσης αντί Γάτση), 7-4 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, 7-5 άουτ σερβίς από τον Παγιάν, 8-5 φιλέ σερβίς από τον Αρμενάκη, 8-6 μπλοκ άουτ Κατσανεβάκη στον Γκόρτσανιουκ, 9-6 φιλέ σερβίς από τον Γκόρτσανιουκ, 9-7 καρφί από τον Γκόρτσανιουκ, 10-7 άουτ επίθεση του Άρη, 10-8 φιλέ σερβίς από τον Κρέτση, 11-8 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, 12-8 μπλοκ του Μαντέκα στον Κυριακίδη, (τάιμ άουτ από τον Άρη), 12-9 άουτ σερβίς του Ρουμελιωτάκη, 13-9 πρώτος χρόνος από τον Τόρρες, (Παπαδημητρίου αντί Κυριακίδη), 13-10 φιλέ σερβίς από τον Τόρρες, 14-10 πρώτος χρόνος από τον Κατσανεβάκη, 14-11 καρφί από τον Αρμενάκη, 15-11 καρφί από τον Παγιάν, 16-11 μπλοκ του Κρέτση στον Γκόρτσανιουκ, 16-12 φιλέ σερβίς του Μαντέκα, 17-12 άουτ σέρβις από τον Γκόρτσανιουκ, 17-13 μπλοκ άουτ από τον Τόρρες, 18-13 πρώτος χρόνος από τον Τόρρες, 18-14 καρφί από τον Αρμενάκη, 19-14 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, (τάιμ άουτ από τον Άρη), 19-15 μπλοκ άουτ από τον Τόρρες, 20-15 υπέρβαση από τον Άρη, 20-16, 21-16 από το Μαντέκα, (Νοβοσέλατς αντί Παγιάν κα Παπαδόπουλος αντί Κρέτση), 21-17 μπλοκ άουτ από το Μαντέκα, 21-18 άσσος από τον Αρμενάκη, 22-18 μπλοκ άουτ του Ντίνα στην επίθεση του Μαντέκα, 22-19 από τον Γκόρτσανιουκ, 22-20 μπλοκ του Ντάμποβιτς στο Ρουμελιωτάκη, (τάιμ άουτ από την ΑΕΚ), 23-20 μπλοκ άουτ του Ντίνα στην επίθεση του Κατσανεβάκη, 23-21 καρφί από τον Παπαδημητρίου, 24-21 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, (Κρέτσης αντί Παπαδόπουλου και Παγιάν αντί Νοβοσέλατς), 24-22 τέσσερις μπάλες από την ΑΕΚ, (Χατζηπαραδείσης αντί Ντίνα), 24-23 μπλοκ Παπαδημητρίου στο Ρουμελιωτάκη, 24-24 καρφί από τον Αρμενάκη, 25-24 καρφί από τον Παγιάν, 26-24 διπλό μπλοκ από Μαντέκα και Τόρρες στον Αρμενάκη σε 31'.

3ο σετ: 0-1 καρφί από τον Αρμενάκη, 1-1 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, 2-1 μπλοκ του Τόρρες στον Αρμενάκη, 3-1 καρφί από τον Παγιάν, 4-1 υπέρβαση από τον Άρη, (σερί στο σερβίς από τον Κρέτση), 4-2 μπλοκ άουτ από τον Παγιάν, 5-2 φιλέ σερβίς από τον Παπαδημητρίου, 5-3 μπλοκ άουτ από την ΑΕΚ, 6-3 άουτ σέρβις από τον Ντίνα, 7-3 καρφί από το Μαντέκα, 7-4 καρφί από τον Αρμενάκη, 8-4 πρώτος χρόνος από τον Κατσανεβάκη, 8-5 φιλέ σερβίς από τον Παγιάν, 9-5 πρώτος χρόνος από τον Κατσανεβάκη, 10-5 μπλοκ του Ρουμελιωτάκη στον Αρμενάκη (τάιμ άουτ από τον Άρη), 11-5 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, 12-5 μπλοκ του Κρέτση στον Αρμενάκη, (Χαριτωνίδης αντί Ντάμποβιτς), 12-6 φιλέ σερβίς από το Μαντέκα, 13-6 άουτ σέρβι από το Χατζηπαραδείση, 13-7 καρφί από τον Αρμενάκη, 13-8 λάθος άμυνα από την ΑΕΚ, 13-9 μπλοκ του Ντίνα στο Ρουμελιωτάκη, 14-9 καρφί από το Ρουμελιωτάκη, 15-9 μπλοκ του Παγιάν στον Παπαδημητρίου, 16-9 μπλοκ του Τόρρες στον Αρμενάκη, 16-10 λάθος από την ΑΕΚ, 16-11 μπλοκ του Ντίνα στο Ρουμελιωτάκη, 16-12 μπλοκ του Ντίνα στον Τόρρες, 17-12 καρφί από τον Παγιάν, 18-12 άουτ επίθεση από τον Γκόρτσιανιουκ, (Κυριακίδης αντί Γκόρτσανιουκ), 19-12 άσσος από το Ρουμελιωτάκη, 19-13 καρφί από τον Κυριακίδη, 20-13 καρφί από το Μαντέκα, (τάιμ άουτ από τον Άρη), 20-14 επίθεση από τον Κυριακίδη και λάθος άμυνα από την ΑΕΚ,20-15 καρφί από τον Κυριακίδη, 20-16 από τον Χατζηπαραδείση, (σερί στο σέρβις από το Χαριτωνίδη), 21-16 καρφί από το Μαντέκα, 22-16 καρφί από τον Κατσανεβάκη, 23-16 καρφί από τον Παγιάν, 23-17 άουτ σέρβις από τον Παγιάν, 24-17 άουτ σέρβις από τον Κυριακίδη, 25-17 λάθος του Χατζηπαραδείση σε 25'.

Τα άπιαστα ρεκόρ του Κουτσονίκα

Σε έξι αγώνες ο Άρης του Κουτσονίκα μετράει 1 βαθμό. Οι ευθύνες της διοίκησης είναι πλέον τεράστιες σε περίπτωση υποβιβασμού του Άρη (που στο μέσο του πρωταθλήματος διεκδικούσε θέση στην Ευρώπη).

Κηφισιά-Άρης (3-1)
Άρης-Ολυμπιακός (0-3)
Π.Α.Ο.Κ. -Άρης (3-0)
Παναχαϊκή-Άρης (3-1)
Άρης-Παμβοχαϊκός (2-3)
Α.Ε.Κ.-Άρης (3-0)