Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2014

Του βγήκε η ψυχή, αλλά πήρε ανάσα (73-67)

Ο Άρης είδε κι έπαθε, αλλά λύγισε το Ρέθυμνο με 73-67 και πήρε νίκη – ανάσα με 73-67 στο Αλεξάνδρειο, φτάνοντας τα 7 ροζ φύλλα αγώνα στο πρωτάθλημα και παίρνοντας ψυχολογία ενόψει του τελικού Κυπέλλου ,με τον Παναθηναϊκό, την Κυριακή στην Κρήτη. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν στο τέλος να καλύψουν τη διαφορά των 7 πόντων του πρώτου ματς (84-77) αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η ομάδα του Μίνιτς (εκτός αποστολής ο Γκίκας, δεν έπαιξε ο Σαρικόπουλος) πήρε διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο αλλά την έχασε στην 3η περίοδοκαι το ματς έγινε θρίλερ. Η ψυχραιμία του Αθηναίου αλλά και του Μούρτου στις βολές απέτρεψαν το... έμφραγμα για τους «κίτρινους».

Ο Άρης αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα στη ρακέτα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Καλαμπόκης διεμβόλιζε την άμυνα και πέτυχε 10 πόντους, ενώ ο Εζιούκου προκάλεσε ζημιές. Τα τρίποντα του Βεζένκοφ (8π.) κράτησαν ζωντανό τον Άρη και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 20-21, με τους Κρητικούς να μετρούν 9/12 δίποντα και τους γηπεδούχους 3/9 τρίποντα.

Όλα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο. Ο Άρης έκλεισε τις διόδους προς το καλάθι του και το Ρέθυμνο αναλώθηκε σε άστοχα τρίποντα. Αποτέλεσμα, οι «κίτρινοι» να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Παρά τη συνεχιζόμενη αστοχία στα τρίπονβτα, ο Ασημακόπουλος έδωσε λύσεις στη ρακέτα με 7 πόντους και ο Άρης προηγήθηκε με 31-23. Οι φιλοξενούμενοι δε σκόραραν... με τίποτα και το ημίχρονο βρήκε τους «κίτρινους» στο 39-26 με επιμέρους 19-5 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γκάμπριελ πήρε φωτιά και πέτυχε 10 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, ο Καλαμπόκης ήταν ασταμάτητος (21π.), ο Άρης δε σκόραρε με τίποτα και οι Κρητικοί έκαναν επιμέρους 4-21 για να περάσουν με 43-47. Το 30' βρήκε το σκορ στο 49-49.

Το ντέρμπι καλά κράτησε στην 4η περίοδο, Το Ρέθυμνο προηγήθηκε 58-61 αλλά ο κακός ως τότε Πελεκάνος πέτυχε 6 σερί πόντους και έβαλε τον Άρη μπροστά με 63-61. Ο Αθηναίου με 4/4 βολές (οι δύο τελευταίες στα 28'' οπριν το τέλος) έγραψε το 67-63 αφού προηγήθηκαν δύο άστοχα σουτ των Εζιούκου και Ράιτ. Ο Γκάμπριελ έκανε μπρος πίσω, ο Πελεκάνος έβαλε 1/2 βολές, ο Ράιτ πέτυχε 2/2 στα 18.6'' (68-65), ενώ Αθηναίου και Εζιούκου είχαν από μία βολή (69-66) και στα 9.3'' ο Μούρτος «καθάρισε» το ματς με 2/2 βολές. Ο Άρης προσπάθησε να καλύψει και το -7 του πρώτου ματς αλλά ο Τσακαλέρης είχε 0/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-26, 49-49, 73-67.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 10 (1), Χαντ, Πελεκάνος 10 (1/7τρ.), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 9 (7ρ.), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (2), Μούρτος 8 (2), Αθηναίου 16 (1τρ., 7λ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χαρτ 1, Καλλινικίδης 6 (1), Κουμπούρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 4 (1/10 σουτ), Καλαμπόκης 23, Σίννης, Λάτοβιτς 5, Εζιούκου 13 (10ρ.), Ντρτσα, Γκάμπριελ 15 (2τρ., 8ρ.).