Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2014

Πλήρωσε τα λάθη του!

Ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει το “διπλό” στην Πυλαία. Πλήρωσε τις κακές επιλογές στο ξεκίνημα του αγώνα, επέστρεψε στο παιχνίδι με τον Μούρτο κορυφαίο, δεν εκμεταλλεύτηκε την διακοπή και την εκκένωση του γηπέδου και ηττήθηκε με σκορ 56-49.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για τον Άρη. Επιθετικά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να “εγκλωβίσει” τους παίκτες που “τραβούν” το σκοράρισμα, ξεκίνησε επιθετικά με 4/4 τρίποντα και βρέθηκε πολύ γρήγορα ο Άρης να κυνηγάει. Στο 5’ το σκορ ήταν 16-3 και ο Μίλαν Μίνιτς είχε ήδη αρχίσει να αλλάζει την αρχικά του πεντάδα (Αθηναίου, Μποχωρίδης, Πελεκάνος, Βεζένκοφ, Χαρίσης). Οι κίτρινοι προσπάθησαν μέσα από την άμυνα να ισορροπήσουν τον αγώνα. Ο Μούρτος έπαιξε άμυνα στον Κούπερ, ο Ασημακόπουλος βοήθησε επιθετικά, αλλά δεν έφτανε… Οι κίτρινοι πήραν από τους βασικούς τους μόλις 8 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο από τα 14 σουτ, τα 6 τα είχαν κάνει δύο παίκτες που δεν σκοράρουν (Μούρτος, Τσακαλέρης). Αυτό που κράτησε τον Άρη στο παιχνίδι ήταν ότι δεν έχασε αμυντικά ριμπάουντ και ανανέωσε έξι φορές τις επιθέσεις του.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-11, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατητήσει την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα. Ο Άρης βρέθηκε πίσω με 27-15 (14’) και 34-22 (19’), όμως το τρίποντο του Μούρτου διαμόρφωσε το 34-25 του πρώτου μέρους, στο οποίο οι κίτρινοι είχαν 16 βαθμούς αξιολόγησης και ο ΠΑΟΚ 42!

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Άρη. Οι κίτρινοι μέσα από την άμυνα μπόρεσαν να γυρίσουν στον αγώνα και έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Σπύρο Μούρτο, μείωσαν στον πόντο (39-38 στο 29’) και έκλεισαν το δεκάλεπτο πίσως με 43-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρξε η διακοπή στο 36’, αλλά τελικά αυτά που έγιναν δεν ευνόησαν τον Άρη. Ο Τσόχλας με 9 πόντους στην τελευταία περίοδο έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Στο 34’ όταν έγινε η διακοπή το σκορ ήταν 47-43, όμως ο Άρης με την επιστροφή στο παρκέ δεν είχε σωστή αντίδραση. Το τρίποντο του Τσόχλα στη λήξη της επίθεσης στο 37’ έκανε το 54-47 για τον ΠΑΟΚ και ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει με λάθος τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-25, 43-41, 56-49.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 9(3), Χαραλαμπίδης 1, Τσόχλας 9(1), Τσαϊρέλης 13(1), Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3(1), Λιάπης.

ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 1, Χαντ, Πελεκάνος 3, Γκίκας 3(1), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 11(2), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 5(1), Μούρτος 13(1), Αθηναίου 7(1).