Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2013

Και στα 100 πάω τελικό...

Ο Άρης επέστρεψε σε τελικούς μετά από περισσότερο από επτά χρόνια! Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κέρδισε τον Πανιώνιο με 88-79 και πήρε μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου που θα γίνει στις 9 Φεβρουσρίου στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου.

Οι «κίτρινοι» στηρίχτηκαν στο εκπληκτικό ξεκίνημά τους αφού προηγήθηκαν 34-11 στο δεκάλεπτο! Ο Πανιώνιος εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ήταν καθοριστικό το διάστημα στο τέλος της τρίτης περιόδου όταν ο Άρης μετέτρεψε το +6 σε +14. Ο Βεζένκοφ και ο Αθηναίου είχαν εκπληκτική απόδοση, ο Πελεκάνος ακολούθησε ενώ μεγάλος πρωταγωνιστής ήτανβ η άμυνα του πρώτου μέρους.

Ο Άρης δεν μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα στον αγώνα. Με εκπληκτική ευστοχία έξω από τα 6.75 και άμυνα που έσπαζε κόκαλα, οι «κίτρινοι»... με το καλημέρα προηγήθηκαν 19-2 μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο τους. Ο Βεζένκοφ έκανε ό,τι ήθελε (13π.), ο Αθηναίου έφτασε τους 11 πόντους και τις 3 ασίστ και το δεκάλεπτο έληξε στο 34-10 με έναν Πανιώνιο που δεν ήξερε πού πατούσε και πού βρισκόταν.

Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν στροφές στη δεύτερη περίοδο. Έφτασαν γρήγορα μέχρι το +27 (40-13) με τους Πελεκάνο και Βεζένκοφ να συνεχίζουν να σκοράρουν και με εξαιρετική άμυνα διατήρησαν αυτήν τη διαφορά μέχρι το 16' (46-19). Στο τέλος του ημιχρόνου ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις από τα επιθετικά ριμπάουντ και τον Μίλμπουρν και κατάφερε να μειώσει στους 20 (50-30).

Ο Άρης ήταν στατικός στην επίθεση και με το ξύπνημα του ΜακΚόλουμ ο Πανιώνιος έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (56-47 στο 26'). Οι «κυανέρυθροι»« πλησίασαν στους 6 πόντους (58-52) αλλά 4 πόντοι του Βεζένκοφ και άλλοι τόσοι του Χαντ έδωσαν βαθιά ανάσα στους «κίτρινους» οι οποίοι έκαναν \8-0 (66-52). Ο Άρης κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +14 (70-56).

Ο ΜακΚόλουμ ήταν ασταμάτητος και μείωσε σε 70-60, όμως ένα 5-0 «ανάσα» ξανάδωσε στον Άρη προβάδισμα 15 πόντων (75-60). Ο Πανιώνιος μείωσε σε 77-69 στο 36'.30''. Ο Άρης έκανε λάθη και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-74. Στα 1.27'΄' ο ΜακΚόλουμ έχασε κρίσιμο σουτ και ο Μούρτος στα 1'.11 έγραψε το 81-74. Ο Πελεκάνος έκανε το 83-76 και ο ΜακΚόλουμ ευστόχησε μόνο σε μία από τις τρεις βολές που κέρδισε στα 50''. Ο Αθηναίου έβαλε 2/3 (85-77) και στα 18'' ο Μίλμπουρν κέρδισε φάουλ σε τρίποντο. Έβαλε 2/3 (85-79). Ο Αθηναίου ήταν ψύχριαμος (87-79), ο Μίλμπουρν αστόχησε στα 6'' και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 34-11, 50-30, 70-56, 88-79.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 6 (7ρ.), Χαντ 8 (1), Μούρτος 2, Πελεκάνος 16 (1), Αθηναίου 26 (2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 1, Χαρίσης 3 , Βεζένκοφ 26 (3τρ., 10ρ.), Σαρικόπουλος 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: ΜακΚόλουμ 31, Σίμτσακ, Ντούβνιακ 6 (1), Κάρτερ 5 (1), Μίλμπουρν 16 (1), Αθανασούλας 7 (1), Μπατής 2, Σκορδίλης 3, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος, Λάνγκφορντ 4.

πηγή: basketplus.gr