Πέμπτη 10 Απριλίου 2014

To πρώτο βήμα για την παραμονή

Η επιστροφή του Σπύρου Φίνου στον πάγκο του Άρη συνοδεύτηκε με πολύτιμη νίκη επί της Νίκης Αιγινίου στην πρεμιέρα των πλέι άουτ που θα παίξει καθοριστικό ρόλο για την παραμονή του στην Volleyleague ΟΠΑΠ.

Σχεδόν τρεις μήνες μετά την τελευταία νίκη στο πρωτάθλημα (18 Ιανουαρίου με 3-1 επί της Λαμίας) ο Άρης πήρε τρίποντο στην πρεμιέρα των αγώνων του μίνι πρωταθλήματος των πλέι άουτ κάνοντας το πρώτο βήμα για την παραμονή.

Η διαφορά στον βαθμολογικό πίνακα άνοιξε στο +8 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πατάει πιο γερά στην κατηγορία, ενώ τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο για τη Νίκη Αιγινίου.

Το εντυπωσιακό είναι πως ο Φίνος αποχώρησε από τον Άρη ύστερα από την εντός έδρας από τη Νίκη Αιγινίου με 3-2 σετ για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Με υπεροχή στην επίθεση (στο 1ο σετ άγγιξε το 70% αποτελεσματικότητα) ο Άρης κατάφερε να οικοδομήσει διαφορά +3 από το 7-4 και να την διατηρήσει σε όλο το σετ αυξάνοντας την και +4 με 16-12, 20-16 και 25-21. Ο Αρμενάκης και ο Κυριακίδης είχαν πολύ δουλειά στην επίθεση ενώ η Νίκη Αιγινίου δε μπορούσε να βρει λύσεις στις κόντρα επιθέσεις.

Στο 2ο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και η Νίκη Αιγινίου ήταν αυτή που είχε 3-4 πόντους διαφορά. Ο Γιάννης Μέλκας δοκίμασε να ρίξει στον αγώνα τον Νταλίγκι που προέρχονταν από τραυματισμό, ενώ ο Μακλάχλιν σήκωσε στις πλάτες του την ομάδα. Η Νίκη είχε προβάδισμα με 11-8, 17-13 και με δύο μπλοκ ξέφυγε 19-14 κι εκεί κρίθηκε το σετ και ήρθε η ισοφάριση με 25-22.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ ο Άρης πίεσε ακόμα περισσότερο στο σερβίς, περιόρισε τα λάθη του στην υποδοχή και ξέφυγε με +3 (8-5). Δύο μίνι σερί 3-0 έφεραν το 17-11 και το 22-14 κρίνοντας το σετ, ενώ ο Γιάννης Μέλκας έκανε αλλαγή λίμπερο βάζοντας τον Παράσογλου αντί του Αγγελή.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 4ο σετ με τον Άρη να κάνει σερί 4-0 για το 13-8. Παρόλα αυτά η Νίκη Αιγινίου δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Στο 22-18 έκανε σερί 4-0 μετά από διπλή αλλαγή που έκανε ο Μέλκας και τα σερβίς του Μέλκα η Νίκη ισοφάρισε 22-22. Ομως, ο Παλέντζας έχασε το σερβίς Άρης απάντησε με σερί 3-0 και πήρε τη νίκη με 25-22 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-21
2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-16
4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-22

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 20 (17/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 87% υπ - 33% άριστες), Ντίνας 10 (8/10 επ, 2 άσσοι), Παπαδημητρίου 13 (8/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 88% υπ - 42% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 18 (18/39 επ) / Γκαράς (λ, 93% υπ - 47% άριστες), Ίλιτς, Γκόρτσανιουκ 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 21 (18/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αναστασιάδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Γκορίδης 4 (4/9 επ), Μαυροβουνιώτης 5 (5/18 επ, 86% υπ - 57% άριστες), Μακ Λαχλίν 13 (12/32 επ, 1 μπλοκ, 100% υπ - 75% άριστες), Χαραλαμπίδης 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 86% υπ - 40% άριστες), Παράσογλου (λ, 89% υπ - 28% άριστες), Γεωργόπουλος Βασ., Μπλάνκεναου, Νταλιέγκε 2 (2/2 επ), Γεωργόπουλος Αλεξ.

Ο προπονητής του Άρη Σπύρος Φίνος δήλωσε: «Παίξαμε πολύ καλά. Πολεμήσαμε τα λάθη που είχαν γίνει στους προηγούμενους αγώνες. Έγινε πολύ σκληρό ματς. Και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα. Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα τη νίκη της Παναχαϊκής επί του Παναθηναϊκού. Θα προτιμούσα νίκη του Παναθηναϊκού για να είναι πιο ξεκάθαρη η κατάσταση αλλά για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πως το εφετινό πρωτάθλημα μας κρύβει παντού και πάντα εκπλήξεις. Είχαμε εκπληκτικά ποσοστά στην επίθεση. Στην υποδοχή και οι δύο ομάδες έκαναν λάθη. Έρχεται το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα. Έχουμε μία ακόμα μάχη. Όλα είναι ανοικτά αλλά τώρα θα έχουμε διαφορετική ψυχολογία γιατί με τη νίκη επί της Νίκης σηκώσαμε λίγο κεφάλι. Είμαστε ευγνώμονες απέναντι στους οπαδούς του Άρη που ήρθαν στη Μίκρα και μας στήριξαν αυτές τις δύσκολες ώρες. Τους ευχαριστούμε και τους περιμένουμε με Παναθηναϊκό και Παναχαϊκή».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ νευρικό παιχνίδι με πολλά λάθη. Δεν ήταν τόσο καλός ο Άρης. Εμείς ήμασταν πολύ κακοί. Δεν κρατήσαμε υποδοχή. Η κατάσταση για την παραμονή έγινε ακόμα πολύ δύσκολη. Περιμένουμε την Παναχαϊκή. Εδώ που φτάσαμε πρέπει να ρισκάρουμε. Θα πρέπει να τα δώσουμε όλα για τη νίκη. Η, όλα ή τίποτα».

Στον άλλο αγώνα η Παναχαϊκή νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναίκό. Η βαθμολογία των πλέι άουτ έχει διαμορφωθεί ως εξής: