Κυριακή 23 Μαρτίου 2014

Ήττα και κoντά στα πλέι άουτ (pics)

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο πετοσφαιρικός Άρης αν και κέρδιζε 2-0 σετ έχασε από τον Παμβοχαϊκό στη Μίκρα με 3-2 σετ και μπλέκει για τα καλά σε σενάρια υποβιβασμού.

Ο Άρης γνώρισε την 7η σερί ήττα. Δεν κατάφερε να νικήσει για να γιορτάσει ανάλογα τα 100χρονα γενέθλια του συλλόγου την Τρίτη 25 Μαρτίου. Παρά την ήττα, όμως, κράτησε το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας με τον Παμβοχαϊκό καθώς στο Βραχάτι είχε νικήσει με 3-1 σετ. Η ομάδα του Βραχατίου πέρασε πάλι στην 9η θέση σε ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό και πλησίασε στους -2 τον Άρη.

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν δυνατά και είχαν τον έλεγχο στα δύο πρώτα σετ με τον Παμβοχαϊκό να είναι πολύ νευρικός και να κάνει πολλά λάθη σε υποδοχή και ανάπτυξη. Στο 2ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 16-8 αλλά ο Παμβοχαϊκός ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 24-24. Ένα μπλοκ του Ντίνα και στη συνέχεια ένα διπλό μπλοκ του Ντίνα με τον Χαριτωνίδη έκαναν το 27-25 και το 2-0 σετ

Η είσοδος του Κράουζε στο 3ο σετ έφερε τον Παμαβοχαϊκό μπροστά με 16-13. Παρόλα αυτά, ο Άρης προηγήθηκε 21-20 και 22-21 αλλά ο Παμβοχαϊκός με αποτελεσματικό μπλοκ από τον Κανέλλο και δύο επιθέσεις από τον Ντόκιτς πήρε το σετ 27-25 και μείωσε σε 2-1.

Με καλύτερη ψυχολογία και πιο αποτελεσματική επίθεση ο Παμβοχαϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα από τον 10ο πόντο. Το 8-6 για τον Άρη έγινε 12-10 για τον Παμβοχαϊκό που κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 25-22 και το 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο τάι μπρέικ με τον Άρη να έχει προβάδισμα μέχρι το 8-7 ύστερα από άσσο του Γκόρτσανιουκ αλλά η ομάδα του Βραχατίου απάντησε με σερί 3-0 για το 10-8 που συντήρησε μέχρι το τέλος.

5ο σετ: 4-5, 8-10, 10-12, 11-15

Τα σετ: 2-3 (25-21, 27-25, 25-27, 22-25, 11-15)

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων

Άρης (Βαγγέλης Κουτσονίκας): Κυριακίδης 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 87% υπ - 33% άριστες), Ντίνας 7 (1/4 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπαδημητρίου 10 (8/19 επ, 2 μπλοκ, 89% υπ - 33% άριστες), Χαριτωνίδης 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Χατζηπαραδείσης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (16/41 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 89% υπ - 44% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 8 (7/9 επ, 1 άσσος, 100% υπ - 20% άριστες)

Παμβοχαϊκός (Γιώργος Κλαρούδας): Ποτότσνικ 16 (14/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 86% υπ - 31% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/2 επ), Κουζούνης 7 (7/18 επ, 77% υπ - 46% άριστες), Ντόκιτς 20 (18/41 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 16 (12/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 12 (5/11 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 86% υπ - 25% άριστες), Κράουσε 2 (2/3 επ), Παναγ. Παπαδόπουλος 1 (1 μπλοκ, 92% υπ - 42% άριστες).

Ο προπονητής του Άρη Βαγγέλης Κουτσονίκας δήλωσε: «Είχαμε δύο καλά σετ και κάπου στα μισά του τρίτου χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Δεν είχαμε καλή υποδοχή με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να έχουμε καθόλου πρώτο χρόνο. Δε γίνεται συνέχεια να παίζεις από τα άκρα. Πρέπει να παλέψουμε και θέλουμε τέσσερις πόντους στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις για να αποφύγουμε τα πλέι άουτ».

O πασαδόρος του Άρη Σίμο Ντάμποβιτς δήλωσε: «Χάσαμε το παιχνίδι στο τέταρτο σετ. Σ’ εκείνο το σημείο ενώ είχαμε το προβάδισμα χάσαμε κάποιους εύκολους πόντους με αποτέλεσμα ο αντίπαλός μας να προηγηθεί. Στη συνέχεια αγωνιστήκαμε χωρίς συγκέντρωση και δυστυχώς ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Λυπόμαστε πραγματικά πάρα πολύ όλοι που δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Στους δύο επόμενους αγώνες πάμε για τη νίκη. Μπορούμε να κερδίσουμε και θα κερδίσουμε».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Γιώργος Κλαρούδας είπε: «Ψάχναμε να βρούμε μία καλή νίκη για να φύγει το άγχος. Η ομάδα έχει κάι αντίστοιχο με αυτό που είχε ο Παναθηναϊκός στον Α΄ γύρο. Στα δύο πρώτα σετ χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Ο αγώνας κρίθηκε στο δύσκολο σέρβις που κάναμε προς το φινάλε του αγώνα αλλά και στις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Επίσης είχαμε και καλό μπλοκ. Είναι πολύ σημαντικό που γυρίσαμε τον αγώνα από 2-0 σετ. Κάναμε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή μας».