Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

Ήττα στις λεπτομέρειες

Ο Άρης αντιμετώπισε σήμερα τον Ολυμπιακό στο Nick Galis Hall στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basketleague. Οι «κιτρινόμαυροι» στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά έχασαν το προβάδισμα και τελικά ηττήθηκαν.

Ο Άρης μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, έχασε την επαφή του με το καλάθι και πέτυχε μόλις 19 πόντους στο δεύτερο μέρος. Ως αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη, με κορυφαίο τον Ντάνστον ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, εκ των οποίων τους 6 τελευταίους της ομάδας του με κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ.

Με τον Βεζένκοφ να έχει κέφια ο Άρης «κρατούσε» τον Ολυμπιακό (11-9), παίρνοντας μάλιστα διαφορά 5 πόντων (16-11). Ο Ντάνστον πήρε τη σκυτάλη από τον Λοτζέσκι και ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-17.

Με τον Σλούκα να κάνει ζημιές και να φτάνει τους 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός πέρασε 28-32. Όμως η άμυνα του Άρη δυνάμωσε, Μποχωρίδης και Πελεκάνος έδωσαν λύσεις και οι «κίτρινοι» έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-36, με τρίποιντο του τελευταίου. Οι «κίτρινοι» μετρούσαν 15/26 σουτ (12/18 δίποντα) και 8 ασίστ, αλλά και 9 λάθη.

Το τρίτο δεκάλεπτο πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξαν οι άμυνες. Στο 26' το επιμέρους σκορ ήταν 4-5 (44-41). Δύο τρίποντα του Γκίκα, το δεύτερο στο τέλος της τρίτης περιόδου από τα 8 μέτρα, κράτησαν τον Άρη μπροστά, με 52-48 στο 30'.

Ο Μούρτος κράτησε μπροστά τον Άρη (56-51) την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» επιδίδονταν σε άστοχα σουτ. Όμως οι «κίτρινοι» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και έφτασαν τα 22, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να περάσει με 58-62, με δύο καλάθια του Ντάνστον. Στα 32'' με το σκορ στο 59-62 ο Σαρικόπουλος απέτυχε να συγκρατήσει την μπάλα στο ριμπάουντ και στη συνέχεια ο Ντάνστον του πήρε το επιθετικό ριμπάουντ σκοράροντας και «καθαρίζοντας» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 52-48, 59-64.

Στατιστικά:

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 8 (3/6 δίπ., 2/4 βολ., 1 ρ., 5 ασ., 3 λ.), Πελεκάνος 9 (3/5 δίπ., 1/3 τρίπ., 2 ρ., 1 κλ., 3 λ.), Γκίκας 6 (2/6 τρίπ,. 3ρ., 2 κλ., 1λ.), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6 (1/4 δίπ., 4/4 βολ., 9 ρ,), Βεζένκοφ 15 (6/7 δίπ., 1/3 τρίπ., 7 ρ.), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος 8 2/4 δίπ., 4/4 βολ.), Αθηναίου 5 (1/4 δίπ., 1/3 τρίπ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 5 (1/6 τρίπ., 3ρ.), Ντάνστον 17 (8/11 δίπ., 6ρ.), Περπέρογλου 2 (1/4 δίπ.), Παπαπέτρου 3 (1/4 τρίπ.), Σλούκας 8 (2/8 δίπ., 1/2 τρίπ.), Κόλινς 2, Σίμονς 1, Λοτζέσκι 15 (6/9 δίπ., 1/4 τρίπ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (2/3 δίπ., 1/4 τρίπ.), Καββαδάς 4 (2/2 δίπ.).

Συνολική στατιστική:

Άρης: 10/12 βολές (83%), 17/33 δίποντα (52%), 5/17 τρίποντα (29%), 3/3 αιφνιδιασμοί, 17 φάουλ, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 22 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Ολυμπιακός: 3/8 βολές (385), 23/44 δίποντα (52%), 5/24 τρίποντα (21%), 3/7 αιφνιδιασμοί, 21 φάουλ, 32 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 λάθη, 16 κλεψίματα, 3 κοψίματα.