Κυριακή 2 Μαρτίου 2014

Κέρδη Σαρικόπουλος, νεαροί και τέταρτο δεκάλεπτο (71-59)

Ο Άρης «έπεσε» αξιοπρεπώς στο ΟΑΚΑ, χάνοντας με 71-59 από τον Παναθηναϊκό.

Οι κίτρινοι, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς Πελεκάνο, Τσακαλέρη και Χαντ, είχαν ως κέρδη την απόδοση του Ζήση Σραικόπουλου, των νεαρών όπως ο Κώστας Μήτογλου και την τέταρτη περίοδο, όπου εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των γηπεδούχων μειώνοντας σε 12 τη διαφορά των 24 που είχε πάρει ο ΠΑΟ.

Ο Έλληνας σέντερ έκανε πολύ καλή δουλειά στο ποστ, ο Μήτογλου πήρε χρόνο συμμετοχής (6’.38’’) και μέτρησε 4 πόντους και 2 ριμπάουντ ενώ κέρδος ήταν και οι 20 ασίστ.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε καλύτερα (8-2) αλλά με τον Ασημακόπουλο να φτάνει στους 8 πόντους ο Άρης έκανε σερί 0-9 και πέρασε με 10-14. Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Η είσοδος του Ράιτ άλλαξε όλη την εικόνα του αγώνα.

Με την άμυνα και τους αιφνιδιασμούς του ο Αμερικανός έσπρωξε τη μέχρι τότε νωχελική ομάδα του, την ώρα που η πίεση στον Αθηναίου έφερνε αποτελέσματα (3 λάθη ο άσος του Άρη), Έτσι, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 21-16 στο 10’ και 36-22 στο 16’΄, την ώρα που για τον Άρη λύσεις έδινε μόνο ο Μούρτος. Ο Αθηναίου συμπλήρωσε τρία φάουλ, ο Άρης έφτασε τα 9 λάθη και ο ΠΑΟ τους 6/6 αιφνιδιασμούς και το ημίχρονο έληξε στο 44-28. Πάντως είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι δεν εκτέλεσαν βολή!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στους 24 πόντους (54-30) και το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Άρης πέρασε την μπάλα στον Σαρικόπουλο οι οποίος με 8 πόντους κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων (60-40 στο 30’).

Με ένα σερί 0-8 ο Άρης έριξε τη διαφορά στους 14 (68-54) την ώρα που ο Μίνιτς είχε ρίξει στο παρκέ τους πιτσιρικάδες και ο Πεδουλάκης πειραματιζόταν ενόψει της συνέχειας. Οι κίτρινοι μείωσαν μέχρι τους 12, διαφορά με την οποία έληξε ο αγώνας.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-28, 60-40, 71-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 6 (2), Φώτσης 6 (2), Ούκιτς 11, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 3 (1), Γκιστ 4, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς 9 (1), Διαμαντάκος, Ματσιούλις 2, Ράιτ 15.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης, Γκίκας 2, Ασημακόπουλος 7 (1), Χαρίσης 6, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 13 (6ρ., 2ασ., 2κλ.), Σαρικόπουλος 12, Μούρτος 8 (4ασ.), Αθηναίου 7 (9ασ.), Μήτογλου 4.

πηγή: basketplus.gr