Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014

Τα ίδια Παντελάκη μου και 81-74

Σαν ταινία σε επανάληψη… Ο Άρης πλήρωσε εν πολλοίς το τραγικό ξεκίνημά του για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα και γνώρισε ακόμα μία ήττα, με 81-74 στη Νέα Κηφισιά, μένοντας χαμηλά στη βαθμολογία.
Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 32-16 στο δεκάλεπτο και παρά τις προσπάθειες που έκαναν, δεν κατάφεραν να γυρίσουν ολοκληρωτικά το ματς. Μείωσαν και στους 5 πόντους, όμως το κακό ξεκίνημα αλλά και η απώλεια των ριμπάουντ (29-11 οι γηπεδούχοι) και η αδυναμία στην άμυνα, όπως και η αστοχία στα τρίποντα (4/20) δεν τους επέτρεψαν να πετύχουν κάτι περισσότερο.
Για πέμπτο συνεχόμενο ματς ο Άρης… ξέχασε να μπει στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με εκπληκτική ευστοχία και τον Λιακόπουλο να εκτελεί (10π.) μετέτρεψαν το 8-6 σε 32-16 στο τέλος της περιόδου, μετρώντας 8/8 βολές, 6/12 δίποντα και 4/7 τρίποντα, ενώ μάζεψαν και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ.
Ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μετά το 37-23 της Νέας Κηφισιάς, οι κίτρινοι με τον Τσακαλέρη να δίνει λύσεις και τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 10 πόντους, μείωσαν σε 42-35. Όμως ένα 4-0 στο τέλος της περιόδου έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (46-35).
Στο τρίτο δε10άλεπτο ο Άρης ξεκίνησε πάλι άσχημα και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +19 με μπροστάρη τον Τσαλδάρη (58-39. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και μείωσαν σε 60-48 στο 30’, με τα ριμπάουντ να είναι 31-20 κατά τους.
Με δύο τρίποντα του Μούρτου ο Άρης ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 3-9, μειώνοντας σε 63-58. Έχασε όμως πολλές ευκαιρίες να μειώσει κι άλλο. Το τρίποντο του Βασίλιεβιτς έγραψε το 69-62. Ο Αθηναίου αστόχησε σε δύο τρίποντα και δύο νέες βολές του Σέρβου έγραψαν το 72-64 «τελειώνοντας» το ματς.
Τα δεκάλεπτα: 32-16, 46-35, 60-48, 81-74.
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ: Βασίλιεβιτς 10 (2), Λιακόπουλος 10 (2τρ., 5ασ.), Κρόκερ 17 (1),Κομποδιέτας, Σιούτης, Γκάρετ 5 (8ρ.), Γουντς 4, Τσαλδάρης; 18 (4), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 8 (7ρ.), Μπάρλος 7 (1).
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 10 (6ρ., 0/5τρ.), Γκίκας 2, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 12 (8ρ., 3ασ.), Μούρτος 14 (4), Αθηναίου 12 (1τρ., 5ασ.).