Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014

Hττα-σοκ και έμπλεξε!

Ο Άρης υπέστη ήττα – σοκ από τον Κολοσσό Ρόδου στο άδειο Nick Galis Hall με 57-68 και τώρα... τρέχει, αφού μπλέκει με τα κάτω στρώματα της βαθμολογίας την ώρα που ακολουθεί πρόγραμμα – βουνό, μετά το εντός έδρας ματς με τον ΚΑΟΔ.

Χωρίς τον Χαρίση και με τον Σαρικόπουλο να παίζει λίγο λόγω τραυματισμού, οι «κίτρινοι» αναλώθηκαν σε σωρεία τριπόντων, κατά κανόνα άστοχα και οι Ροδίτες με εξαιρετική άμυνα έφτασαν στην πολύτιμη γι' αυτούς νίκη. Με 12/32 δίποντα και 6/29 τρίποντα ο Άρης δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο, ειδικά από τη στιγμή που η άμυνα του Κολοσσού ήταν υποδειγματική, πάνω στον Αθηναίου αλλά και τον Πελεκάνο.

Ο Κολοσσός μπήκε πολύ διαβασμένος στο ματς και ο Παπαντωνίου με συνεχή ντράιβ εκμετελλεύτηκε την έλλειψη σέντερ στον Άρη. Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με 4-11 με 6 πόντους του Έλληνα γκαρντ. Ο Άρης με τον Πελεκάνο να σκοράρει ισοφάρισε σε 13-13, όμως οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική άμυνα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 13-22.

Οι «κίτρινοι» αλλού πατούσαν κι αλλού βρίσκονταν σε επίθεση και άμυνα και ο Κολοσσός ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-17 έφτασε στο 13-30! Εκεί οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και με τον Βεζένκοφ να παίρνει μπρος σε σκοράρισμα και πάσες, έκαναν ένα δικό τους 13-0 μειώνοντας σε 26-30. Το ημίχρονο βρήκε τους «θαλασσί» στο 30-35.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα του Κολοσσού ο οποίος ξέφυγε με 32-44. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους αλλά επιθετικά χώλαιναν και το 30' βρήκε το σκορ στο 39-46.

Η άμυνα του Άρη ήταν καλή, μπροστά όμως δεν έβαζε τίποτα. Ο Χαντ είχε ένα ξέσπασμα με 7 σερί πόντους (46-51) αλλά ο Κολοσσός απάντησε με 0-5 (46-56) με τον Σμιθ να προξενεί μεγάλες ζημιές. Ο Άρης έχανε ακόμα και λέι απ και ο Κολοσσός κέρδισε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-35, 39-46, 57-68.

Αρης: Μποχωρίδης 4, Χαντ 7 (1), Πελεκάνος 15 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6, Λαρεντζάκης 4, Βεζένκοφ 7 (2), Σαρικόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 12 (2).
Κολοσσός Ρ.: Παπαντωνίου 14 (2), Τσαρ 3 (1), Γεωργαλής 5 (1), Κόμματος 5 (1), Στεφανίδης 8, Σμιθ 13, Τσάμης  2, Όσμπι 4, Ναντζφει 8 (2).