Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2014

"Αυτοκτόνησε" στα Τρίκαλα

Ο Άρης έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του, χάνοντας στηνπαράταση από τα Τρίκαλα με 82-76. Οι κίτρινοι έκαναν μεγάλη ανατροπή από το -15 της πρώτης περιόδου και είχαν το ματς στα χέρια τους στο τέλος του κανονικού αγώνα, όμως δεν έκαναν φάουλ και ο Γκρέιντζερ έστειλε το ματς στην παράταση (69-69), όπου οι γηπεδούχοι «καθάρισαν». Η ομάδα των Μουρατίδη – Καμπερίδη πλήρωσε και τα 20 λάθη του, όπως και το κακό ξεκίνημα στο πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ νωθρά σε επίθεση και άμυνα. Φτάνοντας τα 4 λάθη (3 κλεψίματα τα Τρίκαλα) έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 16-8. Οι κίτρινοι έπαιζαν άμυνα με τα μάτια, έφτασαν τα 6 λάθη και οι Θεσσαλοί έφτασαν στο 27-12 με τους Γιούιν και Γκρένιτζερ να κυριαρχούν. Ο Άρης μάζεψε κάπως τη διαφορά με ένα μικρό 0-5 στο τέλος της περιόδου (27-17).

Ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του στη δεύτερη περίοδο, μηδένισε τα λάθη του και με τον Μποχωρίδη να πετυχαίνει 5 σερί πόντους μείωσε σε 31-28. Αν είχε καλύτερες επιλογές θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσια, όμως τα Τρίκαλα με τους Γιούιν, Έβανς, έκλεισαν το ημίχρονο στο 38-31.

Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν με σερί 0-8 στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασαν 37-38! Ο Βεζένκοφ πήρε μπρος και με 7 πόντους έβαλε τον Άρη μπροστά με 4 (42-46) αλλά ο Άρης έκανε σερί λάθη και οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 περνώντας 50-46. Ο Άρης κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 30’ (50-50).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το χειρότερο τρόπο στην τελευταία περίοδο και φτάνοντας τα 17 λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους Θεσσαλούς να κάνουν σερί 7-0 (57-50). Ο Δεληγιάννης έκανε ζημιές και τα Τρίκαλα κράτησαν το προβάδισμα (62-55). Ο Άρης μείωσε σε 64-60 στο 36’.30’’ με τον Σαρικόπουλο να δίνει λύσεις. Ο Πελεκάνος με τρίποντο μείωσε σε 63-60 στο 38’ και ο Σαρικόπουλος σε 66-65 στα 1’.31’’ πριν από το τέλος.

Ο Γιαννακίδης έκανε λάθος στα 46’’ και ο Πελεκάνος μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Σαρικόπουλου έγραψε με τρίποιντο το 66-68 στα 28’’. Ο Έλληνας σέντερ έκανε κλέψιμο στον Γκρέιντζερ και κέρδισε φάουλ. Έχασε τις βολές, ο Αθηναίου κέρδισε νέο φάουλ και έβαλε 1/2 (66-69). Ο Άρης δεν έκανε δεύτερο φάουλ και ο Γκρέιντζερ με τρίποντο έκανε το 69-69. OAθηναίου αστόχησε στο τέλος και ζήτησε φάουλ και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα Τρίκαλα ξεκίνησαν με 6-0 (75-69). Ο Άρης μείωσε σε 75-74 αλλά Γκρέιντζερ και Ματαλόν (μεσολάβησε έρμπολ τρίποντο του Μποχωρίδη) έγραψαν το 79-74. Ο τελευταίος με 2/2 βολές στα 23’’ έκανε το 81-76 και «τελείωσε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-31, 50-50, 69-69 (κ.α.), 82-76.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 9, Περούνιτσιτς, Γιούιν 20, Γιαννακίδης 5(1), Πέτροβιτς 9(1), Γκρέιντζερ 21(1), Δεληγιάννης 8, Ματαλόν 5, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 3(1).

Άρης (Μουρατίδης): Μποχωρίδης 7(1), Χαντ, Πελεκάνος 18(3), Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 7(1), Σαρικόπουλος 13, Μούρτος 2, Αθηναίου 21(3).

πηγή: basketplus.gr