Σάββατο 28 Δεκεμβρίου 2013

Άνετα ο Αυτοκράτορας

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, ο Άρης κέρδισε εύκολα τον Ίκαρο Χαλκίδας στο Αλεξάνδρειο με 84-67 και πέτυχε την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι «κίτρινοι» δεν επηρεάστηκαν αρνητικά από τη μεγάλη πρόκριση και την αποχώρηση του Βαγγέλη Αγγέλου και ήταν συγκεντρωμένοι, με μεγάλο όπλο την άμυνά τους που «κλείδωσε» τους φιλοξενούμενους. Στο άλλο μισό του παρκέ «καθάρισε» ο εκπληκτικός Γιάννης Αθηναίου με 28 πόντους και η ευστοχία των «κιτρίνων« έξω από τα 6.75 (14/29 τρίποντα).

Ο Άρης ξεκίνησε παίζοντας καλή άμυνα (6-2 στο 14'.30'') και όταν βρήγκε το χέρι του έξω από τα 6.75 έκανε σερί 10-0 περνώντας με 16-4. Η είσοδος των Γκαγκαλούδη, Ρίτσαρντς προκάλεσε ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων και ο Ίκαρος μείωσε σε 18-13. Ο Άρης είχε 2/8 τρίποντα και 0/3 βολές στην πρώτη περίοδο.

Ο Αθηναίου «εκτελούσε» έξω από τα 6.75 και ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα (26-17). Ο Ίκαρος μείωσε σε 28-24 αλλά οι «κίτρινοι» απάντησαν με σερί 8-0 (36-24), πριν το 36-28 του ημιχρόνου.

Ο Αθηναίου συνέχισε το... βιολί του και φτάνοντας στους 17 πόντους κράτησε τον Άρη μπροστά με διψήφια διαφορά (46-35 στο 24'). Οι «κίτρινοι» δεν πλήρωσαν με απώλεια διαφοράς τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ). Με ένα νέο ξέσπασμα και φτάνοντας τα 9/18 τρίποντα, ο Άρης έκανε 8-0 και έφτασε στους 18 πόντους (57-39). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-45.

Ο Ίκαρος μείωσε σε 63-52 αλλά ο Άρης συνέχισε να είναι εύστοχος έξω από τα 6.75 και με τους Αθηναίου, Μποχωρίδη να εκτελούν έφτασε στο +21 (73-52) στο 33'). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ο Άρης χαλάρωσε πολύ, με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να μειώσει σε 74-62 στο 37'. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με σερί 6-0 (80-62) και το τρίποντο του Λαρεντζάκη έδωσε πανηγυρικό τόνο στη νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-28, 60-45, 84-67.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 11 (1τρ., 6ρ., 3ασ.), Χαντ 9 (3), Πελεκάνος 6, Ασημακόπουλος 3 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2 (8ρ., 2κοψ.), Λαρεντζάκης 4 (1), Βεζένκοφ 10 (1), Σαρικόπουλος 6 (7ρ.), Μούρτος 5 (1), Αθηναίου 28 (6/7τρ., 4ασ.).

ΙΚΑΡΟΣ: Στρναντ 3 (1), Γκόβενς 10, Άσκα 23 (8ρ.), Μανωλόπουλος 8 (7ρ.), Σάτον 3, Γκαγκαλούδης 4 (1/8 σουτ, 8ασ.), Σπανός, Μάσιτς 9 (1), Ρίτσαρντς 7.