Κυριακή 13 Απριλίου 2014

Ήττα με βαθμό στην Αθήνα

Ο Άρης παρότι κέρδιζε με 2-0 σετ έχασε με 3-2 από τον Παναθηναϊκό στο χθεσινό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ αλλά πήρε ένα σημαντικό πόντο για την παραμονή του στην κατηγορία καθώς έφτασε στους 26 βαθμούς, έναντι 25 του ΠΑΟ. Ο Άρης κράτησε την πρώτη θέση στη βαθμολογία των πλέι άουτ.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με πολύ κακό σερβίς (3 άσσοι στο 1ο σετ) αλλά και ορεξάτους τους Χαριτωνίδη, Αρμενάκη πήρε από την αρχή τον έλεγχο στο σκορ με 9-4, 13-10. Ήταν η στιγμή που τα σερβίς του Χαριτωνίδη πάνω στον Γκάλιτς έφερναν σερί 3-0 για το 16-10. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ νευρικός έχανε πολλά σερβίς και έκανε λάθη στην τελική προσπάθεια και η διαφορά στο τέλος του σετ έκλεισε στο +10 (25-15).

Μεγάλη μάχη έγινε στο πρώτο μισό του 2ου σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 11-11. Αυτή τη φορά ήταν τα σερβίς του Αρμενάκη που έκαναν ρήγμα στην πράσινη υποδοχή και με σερί 4-0 η διαφορά έφτασε στο 15-11. Οι «κιτρινόμαυροι» με κοντρόλ βόλεϊ, καλό μπλοκ και τους Κυριακίδη, Αρμενάκη να σηκώνουν το βάρος της επίθεση έφτασαν στο 25-21 και στο 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης γύρισε την περιστροφή του για να βγάλει τον Γκάλιτς απέναντι από τον Χαριτωνίδη, ο Κροάτης απελευθερώθηκε επιθετικά, το σερβίς του Παναθηναϊκού έγινε πιο αποτελεσματικό και η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Το 7-5 έγινε 9-5 με επίθεση του Γκάλιτς και το μπλοκ του Αμορόσο την ώρα που οι οπαδοί του Παναθηναϊκού είχαν δημιουργήσει θερμή ατμόσφαιρα για τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη. Η διαφορά διατηρήθηκε στους 3-4 πόντους μέχρι το 20-16 όταν Γκάλιτς και Καρυπίδης με κόντρα επιθέσεις έκαναν το 22-16 κρίνοντας το σετ το οποίο τελείωσε με 25-17.

Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει απελευθερώθηκε με τον Καρυπίδη και τον Μπέλο να βελτιώνουν τα ποσοστά τους στην επίθεση. Το 4ο σετ ξεκίνησε με προβάδισμα 6-2 και 12-6, ενώ ο εκνευρισμός είχε περάσει στους φιλοξενούμενους. Από εκεί και πέρα τα πάντα έβγαιναν στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, από το σερβίς μέχρι την άμυνα. Η είσοδος του Γκόρτσανιουκ δεν άλλαξε την ροή του αγώνα καθώς οι πράσινοι έκαναν το 18-9 και 21-12 στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ με το 25-17 και το 2-2.

Στο τάι μπρέικ με ένα σερί 3-0 που προήλθε από επιθέσεις Μπέλου, Αμορόσο και διπλή μπαλιά του Αρμενάκη ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 5-2 το οποίο διατήρησε και αύξησε όσο το σετ έφτανε προς το τέλος του με τους Καρυπίδη και Γκάλιτς να μην κόβονται με τίποτα για το 10-6 και 13-8. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γκάλιτς μέσα σε αποθέωση.

5ο σετ: 5-2, 10-6, 12-6, 15-9

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ - 21% άριστες), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Αμορόσο 10 (8/12 επ, 2 μπλοκ), Μουρ 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 17 (14/25 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 18 (18/34 επ, 78% υπ - 22% άριστες) / Κουρούπης (λ, 42% υπ - 26% άριστες), Λιόντας, Καπίρης 1 (1/1 επ, 100% υπ - 50% άριστες), Μανιόπουλος 1 (1/4 επ), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 11 (10/20 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 35% άριστες), Ντίνας 7 (4/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 2 (2/12 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 4 (1/4 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (13/26 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 56% υπ - 50% άριστες), Ίλιτς 1 (1 μπλοκ), Γάτσης, Ντάμποβιτς, Γκόρτσανιουκ 5 (4/16 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ - 6% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Δυστυχώς για άλλη μία φορά επιβεβαιώνομαι ότι αυτά τα ματς έχουν πολύ ένταση και κακή ποιότητα παιχνιδιού. Από την άλλη εάν θέλεις να λέγεσαι μεγάλη ομάδα θα πρέπει να μπορείς να το διαχειριστείς. Κάναμε έστω και δύσκολα την πρώτη νίκη. Το πιο θετικό είναι ότι τελειώσαμε καλά. Το επόμενο παιχνίδι είναι εντός έδρας με τη Νίκη. Το δυνατό τελείωμα που είχαμε σήμερα θα μας βοηθήσει για τον αγώνα με τη Νίκη τη Μεγάλη Τετάρτη. Θα έχει επίσης πολύ ένταση και πρέπει να το κερδίσουμε. Παλεύουμε με τον εαυτό μας. Ο κόσμος μας βοηθούσε συνέχεια σε όλο τον αγώνα και ειδικά στα δύο πρώτα σετ που ήμασταν κακοί. Εκεί τον χρειαζόμαστε».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Χρήστος Μπέλος είπε: «Καταφέραμε να γυρίσουμε τον αγώνα από 0-2. Όταν σου φτάνει το μαχαίρι στο κόκκαλο πρέπει να αντιδράσεις. Θα έπρεπε να είχαμε μεγαλύτερη συγκέντρωση από την αρχή αλλά το άγχος και η πίεση μας κατέβαλε. Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα αντέδρασε και γύρισε έναν αγώνα που φαινόταν χαμένος. Είναι μια παλικαρίσια νίκη. Μπράβο στα παιδιά και στον κόσμο. Με τη Νίκη είναι ένα ακόμα δύσκολο ματς. Το σημαντικό είναι να κρατάμε την τύχη στα χέρια μας και να πάρουμε νίκες στα εντός έδρας παιχνίδια».

Ο προπονητής του Άρη Σπύρος Φίνος είπε: «Έγινε ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι. Η ομάδα μου μπήκε αποφασισμένη να πάρει το τρίποντο. Στα δύο πρώτα σετ όλα λειτούργησαν τέλεια, και η τεχνική μας στο σερβίς και η επιθετική, αλλά όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός που φαινόταν αγχωμένος μας πίεζε περισσότερο. Στο τρίτο σετ αλλάζοντας την περιστροφή του ο Γκάλιτς βρέθηκε απέναντι στον Χαριτωνίδη κι εκεί είχαμε μία αδυναμία στο μπλοκ και την άμυνα. Το σημαντικότερο είναι ότι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού η υποδοχή μας σταδιακά άρχισε να πηγαίνει προς το χειρότερο κι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έγινε ένα συγκλονιστικό ματς. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μου και πηγαίνουμε δυνατά για το επόμενο παιχνίδι. Κρατάμε το κέρδος του υπερπολύτιμου ενός βαθμού και συνεχίζουμε. Ο αγώνας με την Παναχαϊκή θα είναι οριακός γιατί η Παναχαϊκή είναι μία ομάδα που προσπαθεί να σωθεί κυρίως εις βάρος του Άρη ή του Παναθηναϊκού. Το αποτέλεσμα μας πρέπει να είναι οπωσδήποτε θετικό. Θα προσπαθήσω στις λίγες μέρες που μένουν να ξεκουράσω την ομάδα και να κάνουμε κάποια βήματα μπροστά, σαν κι αυτά που έχουμε κάνει τις τελευταίες 5 ημέρες, να πάρουμε το παιχνίδι και να κάνουμε καλό Πάσχα».

Ο ακραίος του Άρη Γιάννης Κυριακίδης δήλωσε: «Στα πλέι άουτ οι αγώνες είναι για γερά νεύρα. Εμείς είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι που δώσαμε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό και ο Παναθηναϊκός το πήρε. Χαλάσαμε την τακτική μας, χάσαμε τη συγκέντρωση μας και κάναμε αρκετά λάθη μετά το 0-2. Το επόμενο παιχνίδι μας είναι με την Παναχαϊκή, και όπως σε όλα πηγαίνουμε για τη νίκη. Αυτό είναι και κομβικό γιατί είναι μέσα στην έδρα μας και είμαστε αισιόδοξοι. Με τον ένα βαθμό δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί η εικόνα του παιχνιδιού ήταν τέτοια που θα έπρεπε να κερδίσουμε».

Ο πασαδόρος του Άρη Γιάννης Χαριτωνίδης δήλωσε: «Στα δύο πρώτα σετ μπορέσαμε και κρατήσαμε την τακτική μας με αποτέλεσμα να δυσκολέψουμε πολύ τον Παναθηναϊκό, ώστε να μην μπορεί να έχει εύκολη την αλλαγά. Κρατήσαμε την αλλαγή μας σε καλά επίπεδα κ αυτό μας οδήγησε στο 0-2. Από εκεί και πέρα ήρθε ένας αδικαιολόγητος εκνευρισμός στην ομάδα μας, χάσαμε την ποιότητα του σέρβις μας και να χάσουμε το ρυθμό μας. Επόμενο παιχνίδι με την Παναχαϊκή στη Θεσσαλονίκη, ξεχνάμε το σημερινό και και πάμε για τους τρεις βαθμούς. Όλοι οι αντίπαλοι είναι δύσκολοι αν δεν παίζεις καλά».

Στον άλλο αγώνα η Παναχαϊκή κέρδισε τη Νίκη στο Αιγίνιο με 3-2 σετ.