Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Νίκη - ανάσα του "Αυτοκράτορα" (pics)

Στα 100ά γενέθλια του Άρη, οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς πανηγύρισαν το 51-63 στα Ιλίσια και  ο "Αυτοκράτορας" απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη και πλησίασε στην οκτάδα. O Άρης επέστρεψε στις νίκες με άμυνα "ατσάλι". Ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Μίλαν Μίνιτς μετά από τρεις σερί ήττες.

Οι «κίτρινοι» είχαν τρομερή αστοχία στα τρίποντα (3/22) και 19 λάθη, όμως έκαναν θραύση στα ριμπάουντ (54) και επέτρεψαν στους γηπεδούχους μόλις 17/70 σουτ. Ο Μιχάλης Πελεκάνος με 9 σερί πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο «καθάρισε» για τον Άρη, τον οποίο στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο κράτησε ο Γιάννης Αθηναίου.

Βεζένκοφ και Πελεκάνος (8π.) ξεκίνησαν κεφάτοι αλλά ο Ηλυσιακός προηγήθηκε 11-10. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι έχασαν την επαφή τους με το καλάθι. Η είσοδος του Γκίκα βοήθησε τον Άρη να τρέξει (3/4 αιφνιδιασμοί) και να προηγηθεί με 11-17 στο δεκάλεπτο, με 5 πόντους του 24χρονου γκαρντ.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης έκανε λάθη (10) και έχανε τρίποντα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-26, όμως ο Αθηναίου με 8 πόντους στο β’ δεκάλεπτο βοήθησε την ομάδα του Μίνιτς να πάει στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (20-31), την ώρα που ο Ηλυσιακός μετρούσε 6/34 σουτ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ρόλοι των δύο ομάδων αντιστράφηκαν. Με κορυφαίους τους Πίγκραμ και Καυκή και με σερί 11-0 ο Ηλυσιακός πέρασε 44-39, πριν ο Αθηναίου με 4 πόντους φέρει το ματς στο 44-43.

Ο Ηλυσιακός δεν σκόραρε στα πρώτα εννέα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Ο Άρης έπαιξε καλή άμυνα και κράτησε τον Ηλυσιακό στο μηδέν. Με τον Πελεκάνο να πετυχαίνει 7 σερί πόντους ο Άρης ολοκλήρωσε σερί 0-14, παίρνοντας διαφορά νίκης (44-57). Πελεκάνος, Μούρτος και Βεζένκοφ σκόραραν και ο Άρης δεν κινδύνεψε ως το τέλος, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 20-31, 44-43, 51-63.

Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 14, Αντωνάκης 5 (6 ριμπ.), Χατζής, Ζούμπος, Ιωάννου 14 (8 ριμπ.), Τζουγκαράκης, ΕμΜποντζ 2 (12 ριμπ.), Πέτροβιτς 4, Πίνγκραμ 12.

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 3, Πελεκάνος 17, Γκίκας 7, Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6 (7 ριμπ.), Βεζένκοφ 8 (12 ριμπ.), Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 4 (8 ριμπ.), Αθηναίου 17.