Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Τσάμπα συντριβή στο ΣΕΦ (93-61)

Ο Άρης πέταξε στα σκουπίδια μία πολύ καλή εμφάνιση 30 λεπτών και γνώρισε τη συντριβή στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό με 93-61 Για τρεις περιόδους οι κίτρινοι κοίταξαν τον αντίπαλό τους στα μάτια, όμως στο τέλος κατέρρευσαν και το -5 έγινε -32 με επιμέρους 34-7.

Χάρη κυρίως στην άμυνά τους, τον Βεζένκοφ και τον Πελεκάνο της τρίτης περιόδου ο Άρης δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει και όταν το έκανε, οι κίτρινοι έβρισκαν τρόπο να επιστρέφουν. Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν και εν ριπή οφθαλμού ανέβασαν τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη.

Ο Άρης αντιμετώπισε αμυντικό πρόβλημα από το ξεκίνημα. Ο Ντάνστον έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα (8π. σε 5’) και οι κίτρινοι κρατούσαν όσο έβαζε ο Βεζένκοφ (7π.). Όμως τα 5 λάθη των κιτρίνων έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πετύχει εύκολα καλάθια και το 13-11 έγινε εν ριπή οφθαλμού 20-11. Οι γηπεδούχοι έκαναν το γρήγορο παιχνίδι τους και έφτασαν στο +12 (27-15). Ο Βεζένκοφ (12π.) έκανε ένα μικρό 0-5 (27-20) πριν το 29-20 του 10’ που βρήκε τον Ολυμπιακό να μετρά 11/16 δίποντα και 2/3 τρίποντα και τους κίτρινους να έχουν 7 λάθη.

Ο Γκίκας ξεκίνησε «ζεστός» στη δεύτερη περίοδο και ο Άρης μείωσε σε 30-25. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Μπέγκιτς και Σαρικόπουλος έβαζαν καλάθια σε αλλήλους (9π. ο πρώτος, 8 ο δεύτερος). Ο σέντερ του Άρη έφτασε τα 3 φάουλ, ο εισελθών Χαρίσης όμως έβγαλε καλές άμυνες με 3 κοψίματα και ο Άρης κρατήθηκε στο 38-31, πριν το 44-33 του ημιχρόνου. Στους κίτρινους στοίχισαν τα 12 λάθη αλλά και η μόλις μία βολή!

Ο Πελεκάνος «πήρε φωτιά» στο τρίτο δεκάλεπτο και σημειώνοντας 11 πόντους σε κάτι παραπάνω από πέντε λεπτά, έφερε τον (καλό αμυντικά) Άρη στο -6 (52-46). Η άμυνα κράτησε τους κίτρινους, οι οποίοι με δύο τρίποντα του Γκίκα και του Βεζένκοφ έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 59-54!

Για ακόμα μία φορά ο Άρης παρουσίασε το κακό πρόσωπό του σε τέταρτη περίοδο. Αβίαστα λάθη οδήγησαν τον Ολυμπιακό (ο οποίος σοβαρεύτηκε) σε εύκολα καλάθια και οι ερυθρόλευκοι έκαναν επιμέρους 22-3, παίρνοντας διαφορά 21 πόντων (81-57). Όλα είχαν τελειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-33, 59-54, 93-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 7 (1), Λο 2, Ντάνστον 16 (7ρ.), Σπανούλης 12 (1), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 10 (2), Λοτζέσκι 6 (1τρ., 5ασ.), Μπέγκιτς 15 (7ρ.), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης 6.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης, Πελεκάνος 15 (1), Γκίκας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 4 (3κοψ.), Βεζένκοφ 19 (3), Σαρικόπουλος 8 (7ρ.), Μούρτος, Αθηναίου 7 (1), Μήτογλου.