Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013

Το έκανε... θρίλερ, αλλά νίκησε (76-78)!

Ο Άρης μετέτρεψε μία άνετη νίκη σε θρίλερ, όμως πήρε πολύτιμη νίκη στην Πάτρα από τον Απόλλωνα με 76-78 και διέκοψε το αρνητικό σερί των δύο ηττών.

Οι «κίτρινοι» ήταν εξαιρετικοί για κάτι περισσότερο από τρία δεκάλεπτα, έφτασαν τη διαφορά στους 19 πόντους, όμως στο τέλος λίγο έλειψε να χάσουν, αφού έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στην 4η περίοδο και ο Απόλλων ισοφάρισε. Ο Μπολντς ήταν άστοχος στο τέλος και ο Άρης πήρε τη νίκη, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ.

Ο Άρης αιφνιδίασε τον Απόλλωνα στο ξεκίνημα, κυρίως με την άμυνά του. Οι κίτρινοι υποχρέωσαν τους Αχαιούς σε τρία γρήγορα λάθη και προηγήθηκαν με 2-7. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (7-7) αλλά ο Άρης πήρε τον πλήρη έλεγχο και με τον Βεζένκοφ κεφάτο έκανε νταμπλ σκορ (9-18). Έφτασε και στο +10 (14-24) όμως δύο απροσεξίες επέτρεψαν στους Αχαιούς να μειώσουν σε 18-24 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Χιλ έκανε ζημιές και ο Απόλλων μείωσε σε 22-26 αλλά ο Άρης βρήκε λύσεις και ξαναπήρε διψήφια διαφορά με τον Μποχωρίδη να φτάνει στους 11 πόντους (25-36). Ο Ντάνιελ το πήρε προσωπικά και μείωσε σε 30-36 αλλά έκανε τρίτο φάουλ. Οι κίτρινοι κράτησαν αμυντικά και έκλεισαν το ημίχρονο στο 33-42, έχοντας περιορίσει τον Μπολντς στους 6 πόντους (με 2/9 σουτ) και τον Απόλλωνα συνολικά στα 12/34 σουτ.

Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με δύο τρίποντα και με αιφνιδιασμό του Μποχωρίδη ο Άρης έκανε ένα 0-8 φτάνοντας τη διαφορά στους 17 (33-50). Μποχωρίδης και Μούρτος έφτασαν τα τρία φάουλ αλλά στο 25’ οι κίτρινοι είχαν ένα προβάδισμα 15 πόντων (39-54). Με πρες και ζώνη οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 46-56, όμως ο Χαρίσης έδωσε λύσεις και ο Άρης ξέφυγε εκ νέου με 48-64, πριν ένα 5-0 του Απόλλωνα στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-64).

Ο Βεζένκοφ ήταν ασταμάτητος και με το τέταρτο (στα τέσσερα) τρίποντό του έγραψε το 55-69. Ο Άρης έχασε τη συνοχή του στην επίθεση, από το πρες του Απόλλωνα ο οποίος μείωσε σε 62-71. Ο Άρης έβγαλε μερικές σπουδαίες άμυνες, όμως έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (11 στην 4η περίοδο!) και σε συνδυασμό τα ανάποδα σφυρίγματα των διαιτητών οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 70-73 στα 2’.47’’ πριν από το τέλος! Ο Αθηναίου έκανε νέο λάθος, ο Μποχωρίδης έχασε δύο βολές και ο Μπολντς έφερε το ματς στα ίσια (73-73) και ο Βεζένκοφ με «βόμβα» έγραψε το 73-76 στα 1.05’’. Ο Χιλ αστόχησε και ο Ασημακόπουλος πέτυχε καλάθι και φάουλ (έχασε τη βολή). Ο Χιλ ευστόχησε σε τρίποντο, ο Αθηναίου αστόχησε και ο Μπολντς ήταν άστοχος στο φινάλε με τον Άρη να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-42, 53-64 76-78.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Χιλ 23(3), Αργυρόπουλος 6, Τέιλορ 2, Ντάνιελ 17, Λιανός 5(1), Πέτροβιτς 7(2), Ζαφείρης 2, Τρεπάλοβατς, Μπολντς 14(1).
Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 12(1), Χαντ, Πελεκάνος 3(1), Γκίκας 6, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 12, Βεζένκοφ 23(5), Μούρτος, Αθηναίου 13(1).

πηγή: basketplus.gr